Компанія Річарда Бренсона збанкрутувала і конкуренти скуповують її рештки

Virgin Orbit, космічна компанія мільярдера Річарда Бренсона, оголосила, що остаточно припиняє свою діяльність, визнає себе банкрутом та розпродає активи на аукціоні. Їх купують три колишніх конкуренти: Rocket Lab, Stratolaunch та Vast Space.

Літак Cosmic Girl компанії Virgin Orbit
Літак Cosmic Girl. Джерело: spacenews.com

Virgin Orbit збанкрутувала

Компанія-оператор повітряних запусків Virgin Orbit 23 травня оголосила, що процедура її банкрутства вступила у вирішальну фазу. Той факт, що її засновником і власником є мільярдер Річард Бренсон, не зміг врятувати від проблем, які переслідували її ще з минулого року. Тепер, відповідно до законодавства США, вона має розпродати своє майно на відкритому аукціоні, аби погасити всі борги.

Заява самої компанії щодо цього звучить так:

«Протягом усієї своєї історії Virgin Orbit була на передовій інновацій та зробила значний внесок у сферу комерційних ракетних запусків завдяки своїй платформі повітряного старту LauncherOne. Провідні технології, неперевершений досвід і прагнення до досконалості вивели компанію в авангард галузі, що розвивається.

Оскільки Virgin Orbit стає на цей шлях, керівництво і співробітники компанії хотіли б висловити щиру подяку всім зацікавленим сторонам, зокрема клієнтам, партнерам, інвесторам і співробітникам, за їхню підтримку та відданість протягом багатьох років. Саме завдяки їхнім колективним зусиллям компанія змогла досягти значних успіхів і зробити вагомий внесок у розвиток запуску супутників у Сполучених Штатах і Великій Британії.

Спадщина Virgin Orbit у космічній галузі назавжди залишиться в пам’яті. Її революційні технології, невпинний рух до досконалості та непохитне прагнення розширити межі повітряних запусків залишили вагомий слід у галузі».

Що таке Virgin Orbit

Virgin Orbit не варто плутати з іншим дітищем Річарда Бренсона — Virgin Galactic. Остання компанія займається комерційними суборбітальними польотами, успішно подолала всі труднощі й зараз готується до відновлення туристичних рейсів на своїх космопланах.

А ось у Virgin Orbit все дуже погано вже деякий час. Компанія була заснована Бренсоном 2017 року. Її метою були комерційні запуски вантажів на орбіту, які б здійснювалися з борту модернізованого літака Boeing 747-400.

Virgin Orbit розпочала надавати послуги у 2021 році й встигла відправити на орбіту комерційні цивільні супутники та військові апарати. Ракети LauncherOne розроблялися і виготовлялися в Лонг-Біч (штат Каліфорнія).

Чому в компанії виникли проблеми

Проте 2022 року Virgin Orbit стикнулася з фінансовими та технічними проблемами. Для їхнього подолання вона займала великі суми та сподівалася їх повернути після початку запусків із космодрому Корнуолл у Великій Британії.

Але запуск, здійснений у січні, закінчився катастрофою. Ракета із супутниками впала в Ірландське море, що остаточно підірвало довіру інвесторів до цього дітища Річарда Бренсона. У березні Virgin Orbit відправила більшість своїх співробітників у безстрокову відпустку, фактично звільнивши їх.

А 4 квітня компанія оголосила, що добровільно розпочинає процедуру ліквідації відповідно до статті 11 Кодексу США про банкрутство. Відтоді вона та її юридичні представники врегульовували всі пов’язані з цим питання.

Кому дістанеться майно компанії

Найцікавіше питання, яке зараз цікавить усіх — кому ж дістанеться майно компанії, особливо її «літаючий пусковий майданчик» та завод із виробництва ракет. І на нього вже є відповідь. Переважна більшість усього цього дістанеться трьом конкурентам: Rocket Lab, Stratolaunch та Vast Space.

Вже відомо, що Rocket Lab запропонувала 16,1 млн доларів за виробничий комплекс у Лонг-Біч. Це й не дивно, зважаючи на те, що їхня власна штаб-квартира розташована лише за кілька кварталів звідти. Нові власники вже оприлюднили заяву, в якій оголосили, що використовуватимуть приміщення для розробки своєї власної ракети Neutron і не купуватимуть у Virgin Orbit жодних їхніх технологій.

Компанія Launcher, виробник ракет-носіїв, яку в лютому придбав розробник космічних станцій Vast, запропонувала на аукціоні 2,7 млн доларів за оренду випробувального майданчика в Мохаве (штат Каліфорнія) разом з машинами, обладнанням та інвентарем, що там знаходяться.

Що ж до літака Boeing 747-400, який має власне ім’я Cosmic Girl, то він дістанеться Stratolaunch. Ця компанія розробляє власний гігантський літак, який використовуватиметься для запуску надзвукових апаратів. Але схоже, що і колишня власність Virgin Orbit їх дуже цікавить, адже вони готові заплатити за неї цілих 17 млн доларів.

Результати аукціону виключають будь-які спроби зберегти фірму та вивести її з банкрутства під новим власником. Virgin Orbit заявила 9 травня, що отримала пропозиції від кількох сторін, які були зацікавлені в купівлі всієї компанії й відновленні пускових операцій. Однак хто були ці сторони та чи брали вони участь в аукціоні, лишилося нез’ясованим.

За матеріалами investors.virginorbit.com, spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір