Сонячна активність у цьому циклі перевищила прогнозовану

Кількість плям, що спостерігаються вченими на Сонці, вища, ніж прогнозувалося дотепер. Зараз вона сягнула 61. Три роки, що відділяють нас від максимуму циклу, можуть обернутися руйнівними сонячними бурями.

Сонячна активність починається зі збільшення кількості плям
Сонячна активність починається зі збільшення кількості плям. Джерело: www.universetoday.com

Сонячна активність у 2022 році

Вчені занепокоєні кількістю сонячних плям і спалахів, які спостерігаються останнім часом. Вони очікували, що нинішній цикл активності світила, максимум якого припадатиме на 2025 рік, буде відносно спокійним. Але з вересня 2020-го кількість плям на поверхні нашої зорі стабільно перевищує всі прогнози.

Сонячні цикли тривають у середньому 11 років. Останні три з них активність нашого світила стабільно знижувалася. 24-й цикл, який завершився у 2019-му, взагалі був найспокійнішим за більш ніж сто років спостережень. Навіть у максимумі, що припав на початок 2010-х, пікова кількість плям на диску Сонця становила всього 114 за середнього значення 179.

Сонячна активність протягом останніх ста років
Сонячна активність протягом останніх ста років. Джерело: www.sciencealert.com

Отже, вчені прогнозували, що й у нинішньому, 25-му, циклі кількість плям не перевищить 115. Однак вже зараз їхня кількість становить 61. До того ж вони відрізняються високою активністю, свідченням чого може бути пляма AR2975, яка усього за кілька днів у березні породила 18 потужних спалахів.

Яким буде сонячний максимум

Може здатися, що 61 — це ще дуже далеко від спрогнозованого максимуму в 115. Але річ у тім, що до піка сонячної активності ще три роки. І увесь цей час кількість плям зростатиме. Це те, у чому ми впевнені.

Прогнозована та реальна акивності Сонця
Прогнозована та реальна активність Сонця. Джерело: www.sciencealert.com

Також ми впевнені у тому, що збільшення числа плям прямо впливатиме на кількість і потужність спалахів. А вони абсолютно точно можуть викликати на Землі магнітні бурі неймовірної руйнівної сили. Останні кілька років кількість супутників на орбіті росте експоненційно. І цілком можливо, що скоро такі події, як схід з орбіти сателітів Starlink у лютому цього року, повторяться.

А ось чого ми не знаємо точно, так це того, наскільки насправді потужним може бути сонячний максимум. Про ці процеси відомо дуже мало. Картина сонячних мінімумів та максимумів, які повторюються з періодичністю в 11 років, заспокоює. Але сліди неймовірно потужного спалаху, збережених в антарктичній кризі впродовж тисяч років, підказують, що ми досі не знаємо чогось важливого. Адже відбувся він тоді, коли, за уявленнями вчених, активність нашого світила мала бути мінімальною.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Геть із Чумацького Шляху: знайдена найближча до Землі гіпершвидкісна зоря
Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі
Безпрецедентна роздільна здатність: супутник компанії Maxar зазнімкував МКС і Starliner
Інтерактивна карта «Жнива надії» допоможе українським аграріям
Людина, яка показала нам Сонячну систему: голова місії Voyager Ед Стоун помер у віці 88 років
Короткочасні космічні подорожі не шкодять здоров’ю людини
Зразки зі зворотного боку Місяця прибудуть на Землю 25 червня
Космічний телескоп Hubble розкрив таємницю вибуху 40-річної давнини
На кораблі Starliner виявлено новий витік гелію
Місячна станція стала на крок ближче до запуску