Повернення людей на Місяць, місії до Європи та Марса: найочікуваніші космічні події 2024 року

Минулий 2023 рік подарував нам масу вельми цікавих подій у космосі — від польотів Starship до доставлення зразків астероїда Бенну. Але життя не стоїть на місці. 2024-й рік буде наповнений не меншою, а скоріше навіть більшою кількістю захопливих космічних подій. Тож саме час поговорити про те, що чекає на нас уже в найближчому майбутньому.

Нові космічні місії

У 2024-му році ми станемо свідками запуску набагато більшої, ніж у минулому 2023-му році, кількості нових міжпланетних місій. Вони вирушать до різних куточків Сонячної системи. Найбільш амбітною з них є Europa Clipper. Її метою стане Європа — крижаний супутник Юпітера, під поверхнею якого ховається величезний океан. NASA планує запустити цей апарат у жовтні 2024 року.

Europa Clipper
Europa Clipper на тлі Юпітера в уявленні художника. Джерело: ESA

У 2024 році також відкриється нове вікно для польоту до Марса. Ним збираються скористатися дві місії. Метою японської MMX стане найбільший супутник Червоної планети — Фобос. Апарат повинен буде вивчити його, взяти пробу ґрунту, а потім доставити його на Землю. Компанію йому складе пара побудованих NASA зондів під назвою ESCAPADE. Вони повинні будуть вийти на орбіту навколо Марса, після чого займуться вивченням його магнітосфери. Запуск обох місій заплановано на серпень-вересень 2024 року.

Велика кількість земних посланців також відвідає Місяць. Уже в середині січня JAXA спробує посадити на нього свій зонд SLIM, який був запущений восени минулого року. За ним настане черга компаній Astrobotic і Intuitive Machines, які відправлять до Місяця свої апарати. У травні Китай розпочне реалізацію проєкту «Чан’є-6», у межах якого він спробує взяти, а потім доставити на Землю пробу ґрунту з південного полюса Місяця. А вже в листопаді NASA планує висадити на південний полюс Місяця ровер VIPER, який займеться пошуками корисних копалин і водяного льоду.

Місяцехід VIPER (концепт). Джерело: NASA/Daniel Rutter

Ще однією метою міжпланетних посланців стануть астероїди. На жовтень 2024 року заплановано запуск європейського апарата Hera. Він повинен буде відвідати подвійний астероїд Дідим, який позаминулого року став ціллю, проведеного NASA, тесту з перевірки можливості зміни орбіти малого тіла шляхом його тарана.

І нарешті, на самий кінець 2024 року заплановано запуск побудованого компанією Rocket Lab зонда до Венери. У разі успіху, він стане першим в історії приватним апаратом, який відвідав другу планету від Сонця.

Пілотована космонавтика

Новий рік буде вельми насичений цікавими подіями й в пілотованій космонавтиці, три з яких мають відбутися навесні. Однією з них стане запуск Polaris Dawn — першої в історії приватної місії, що передбачає вихід у відкритий космос. Її успіх може стати важливою цеглинкою на шляху до складніших приватних польотів, метою одного з яких, можливо, стане обслуговування телескопа Hubble.

Концепт місії Polaris Dawn. Джерело: Polaris

Навесні також має відбутися перший політ космоплана Dream Chaser. Спочатку його використовуватимуть для постачання припасів МКС і повернення вантажів на Землю. Утім, компанія Sierra Space не втрачає надії з часом створити й пілотовану версію космоплана.

У квітні має відбутися перший пілотований політ багатостраждального корабля CST-100 Starliner, що розробляється компанією Boeing. У разі успіху, NASA, нарешті, отримає альтернативний варіант доставлення людей на МКС.

Перший зібраний екземпляр корабля Dream Chaser. Джерело: Sierra Space

Влітку Індія збирається провести безпілотне орбітальне випробування свого космічного корабля «Гаганьян». Воно стане першим у серії з кількох тестів, які запланувало ISRO. Якщо вони не виявлять якихось проблем, уже 2025 року Індія може стати четвертою країною, яка зуміла відправити людей у космос.

Але найважливіша космічна подія 2024 року (причому, не тільки в пілотованій космонавтиці), має відбутися в листопаді. У межах місії Artemis II NASA планує відправити корабель Orion із чотирма астронавтами до Місяця. Вони стануть першими з 1972 року людьми, які полишать околиці нашої планети. План польоту передбачає, що Orion облетить Місяць за траєкторією вільного повернення, після чого повернеться на Землю. Уся подорож триватиме 10 днів.

Екіпаж місії Artemis II. Джерело: NASA/Josh Valcarcel

Щоправда, не можна виключати, що дата польоту Artemis II ще може зміститися, і, можливо, політ відбудеться не 2024, а 2025 року. Але все ж, хочеться сподіватися, що обійдеться без перенесень і всі шанувальники космосу отримають непоганий подарунок до зимових свят.

Польоти нових ракет

2024-й також має стати роком, коли ми побачимо пуски цілої низки нових ракет, які мають прийти на зміну носіям, які пішли на заслужений відпочинок. Однією з них є Vulcan, створена пусковим оператором ULA. Вона замінить Atlas V. Перший політ Vulcan має відбутися вже в січні.

Пропалення першого ступеня ракети Vulcan. Джерело: ULA

Зі свого боку, Європа дуже розраховує на успішний дебют ракети Ariane 6. Після завершення експлуатації Ariane 5 і аварії Vega, ESA опинилося в дуже непростій ситуації, фактично залишившись без незалежного доступу до космосу. Ariane 6 повинна буде допомогти виправити цю ситуацію. Звісно за умови, що її перший політ завершиться успіхом.

Blue Origin також розраховує, нарешті, показати результат зусиль своїх інженерів у вигляді ракети New Glenn. Вона перебуває в розробці з 2012 року і дата її введення в експлуатацію вже неодноразово переносилася. На тлі зростаючої критики компанії за те, що вона не демонструє нічого, окрім обіцянки, результати польоту New Glenn матимуть величезне значення для майбутнього Blue Origin.

Паливний бак ракети New Glenn. Джерело: Max Evans

І, нарешті, не варто забувати про SpaceX. Під час другого випробування Starship не вистачило зовсім трохи, щоб дістатися до навколоземної орбіти. Не доводиться сумніватися, що під час третього польоту гігантської ракети, SpaceX докладе всіх зусиль, щоб довести програму випробувань до успішного кінця.

Події на міжпланетних трасах

На завершення поговоримо про очікувані події в далекому космосі. 3 лютого зонд Juno повинен буде здійснити проліт Іо. Крім можливості вивчити вулканічний супутник, земний посланець також використає його гравітацію, для зміни своєї орбіти.

Знімок Іо, зроблений зондом Juno з дистанції 11 700 км. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Ted Stryk

У вересні та грудні зонд BepiColombo двічі навідається в гості до Меркурія. Ці маневри необхідні для того, щоб зменшити його орбітальну швидкість, що дасть змогу в майбутньому вийти на постійну орбіту навколо першої планети.

Апарати JUICE та Lucy, що прямують до Юпітера і його троянських астероїдів, також виконають гравітаційні маневри — тільки використають для цього Землю. Їхні зустрічі з нашою планетою відбудуться, відповідно, у серпні та грудні 2024 року.

Parker Solar Probe в уявленні художника. Джерело: NASA

І, нарешті, в листопаді зонд Parker виконає проліт Венери, що дасть йому змогу перейти на фінальну орбіту. Її перигелій лежатиме на рекордній відстані всього в 6,4 млн км від сонячної поверхні, що стане новим рекордом. Ще жоден земний посланець в історії не наближався до Сонця так близько.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield
Найбільший кратер на Місяці виявився круглішим, ніж вважалося раніше
Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки