Підтверджено існування екзопланети в потрійній зоряній системі

Незабаром після початку своєї роботи у 2009 році космічний телескоп Kepler виявив періодичні коливання яскравості центрального компонента потрійної зоряної системи KOI-5, які свідчать про те, що це світило має планетоподібний супутник. Однак астрономи зіткнулися з низкою складнощів при підтвердженні існування цього тіла. Тому всі наступні роки воно мало статус кандидата в екзопланети.

Система KOI-5 в уявленні художника. Джерело: Caltech/R. Hurt (Infrared Processing and Analysis Center, or IPAC)

І ось через 11 років дослідники нарешті зуміли підтвердити реальність цього об’єкта. Для цього знадобилася низка додаткових спостережень, виконаних як наземними обсерваторіями, так і наступником місії Kepler — космічним телескопом TESS. Виявилося, що діаметр екзопланети можна порівняти з Сатурном. Найімовірніше, вона являє собою газовий гігант.

Варто зазначити, що KOI-5 є досить незвичайною системою. Дві її головні зорі (компоненти А і В) обертаються навколо спільного центру тяжіння, на один оберт у них йде близько 30 років. Третя зоря (компонент С) обертається навколо них по витягнутій орбіті, здійснюючи один оборот за 400 років. При цьому, площина її орбіти не збігається з площиною орбіти двох основних світил, що ставить питання про механізм їх формування з єдиної газопилової хмари.

Структура зоряної системи KOI-5. Джерело: Caltech/R. Hurt (IPAC)

Виявлена екзопланета також має вельми незвичайну орбіту — її нахил становить 50°. На думку астрономів, найімовірніший «винуватець» цього — компонент В. Найімовірніше, гравітація зорі вплинула на орбіту газового гіганта, «вибивши» її з головної орбітальної площини системи.

По матеріалам https://www.nasa.gov