Перше протистояння великої планети у 2022 році

«Мешканці» Сонячної системи знову нагадують нам про свій «парад», який вони влаштували у квітні-червні. Тепер зовнішні планети починають по черзі вступати у конфігурацію протистояння. І першим це зробить Сатурн — його протистояння Сонцю, що відбудеться 14 серпня, стане першою такою подією в нинішньому році.

Нагадаємо, що протистоянням в астрономії називають таку конфігурацію, коли об’єкти, що беруть у ній участь, опиняються у протилежних точках небесної сфери. Оскільки нічого «абсолютно протилежного» в цьому світі не буває, вчені вживають більш точне визначення: небесні тіла знаходяться в опозиції (протистоянні), коли величина їхнього прямого сходження відрізняється рівно на 12 годин. Це дозволяє виділити найважливіші з подібних явищ — протистояння Сонцю. Саме їх і мають на увазі, коли кажуть, наприклад, про «протистояння Марса».

В цей час об’єкт сходить увечері, майже одночасно з заходом Сонця, кульмінує опівночі та перебуває над горизонтом усю ніч, тобто спостерігати його найзручніше. У випадку планет до цього додається ще одна важлива обставина: у протистояннях Земля знаходиться між ними та нашим світилом, а отже, їхня відстань до спостерігача виявляється найменшою в даний період. Якщо небесне тіло до того ж опиняється поблизу перигелію — має місце так зване велике протистояння. Знову-таки, найчастіше цей термін вживають стосовно Марса — найближчої зовнішньої планети.

Сатурн, сфотографований космічним апаратом Cassini. З Землі побачити кільця під таким кутом і тінь планети на них неможливо.

Сатурн зараз рухається по найвіддаленішій від Сонця ділянці своєї орбіти. У день протистояння його геліоцентрична відстань складатиме 9,862 а.о. (1 млрд 475 млн км), від Землі його відділятиме 8,857 а.о. (1 млрд 325 млн км). Блиск планети сягне 0,3ᵐ, тобто її буде дуже легко знайти на тлі порівняно слабких зірочок сузір’я Козорога. На широті Києва висота Сатурна над горизонтом в кульмінації складе 24°. Набагато сприятливіші умови для його спостережень будуть на півдні України.

Розворот славетних сатурніанських кілець поступово зменшується, але їх усе ще неважко роздивитися в порівняно невеликі інструменти зі збільшенням 30× і вище. Зараз Сатурн обернений до Землі та Сонця своїм північним полюсом. Цікаво, що протягом кількох днів до та після моменту протистояння можна спостерігати суттєве зростання поверхневої яскравості кілець. Це пов’язано з тим, що вони складаються з безлічі крижаних уламків, частина яких затіняє один одного. Коли напрямки на спостерігача та джерело світла співпадають (саме це й відбувається у протистоянні Сонцю), ми перестаємо бачити ці тіні, тому сумарний блиск уламків стає більшим. Це явище отримало назву «ефект опозиції».

Кільця Сатурна з близької відстані в уяві художника. Джерело: Bell Media

Наступною великою планетою, що пройде конфігурацію протистояння в 2022 році, стане Нептун — найдальша від Сонця планета Сонячної системи. Це станеться 16 вересня. Ще раніше — 22 серпня — в опозиції опиниться астероїд Веста (4 Vesta), один із чотирьох об’єктів Головного астероїдного поясу, відкритих ще на початку XIX століття.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine