Перша планета від Сонця: BepiColombo зазнімкував Меркурій

Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало кілька знімків, зроблених апаратом BepiColombo під час недавнього прольоту Меркурія. Вони демонструють кратери, що покривають поверхню планети, а також низку інших геологічних утворень.

Колаж зі знімків Меркурія, зроблених апаратом BepiColombo. Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

Візит до Меркурія відбувся 19 червня. BepiColombo пройшов на відстані 236 км від його поверхні. Апарат скористався гравітацією планети, щоб зменшити свою швидкість, що в майбутньому дасть йому змогу вийти на постійну орбіту навколо Меркурія.

BepiColombo складається з пари зондів (один побудований ESA, інший JAXA), які наразі перебувають у круїзній конфігурації та пристиковані один до одного. Через це вони не могли використовувати частину своїх наукових інструментів для вивчення Меркурія, зокрема й камери. Проте у фахівців все ж була можливість зазнімкувати планету. Для цього вони скористалися закріпленою на корпусі BepiColombo селфі-камерою, здатною робити чорно-білі знімки з роздільною здатністю 1024×1024 пікселя.

Знімок Меркурія, зроблений апаратом BepiColombo з дистанції в 1800 км. Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

Один зі знімків був зроблений на підльоті до планети з дистанції в 1800 км. Він демонструє низку геологічних утворень. Серед них виділяється 218-кілометровий кратер Менлі, який лише нещодавно отримав своє ім’я (його назвали на честь ямайської художниці Едни Менлі). Ударна формація становить значний науковий інтерес, оскільки в ній було виявлено темний низьковідбивний матеріал, який може бути залишком ранньої багатої на вуглець кори Меркурія.

Другий знімок був зроблений вже після прольоту, коли BepiColombo перебував на відстані 4000 км від Меркурія. Зображення демонструє сильно порізану кратерами стародавню поверхню планети з яскравими променями, що виходять з молодших кратерів. Також на ній видно уступи. Це одна з характерних деталей поверхні Меркурія. Уступи утворилися внаслідок стиснення, що супроводжувало охолодження планети, під час якого площа її поверхні зменшилася на 1%.

Знімок Меркурія, зроблений апаратом BepiColombo з дистанції в 4000 км. Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

На фото також можна побачити 258-кілометровий ударний басейн Радітладі (він розташований між антеною BepiColombo з високим посиленням і верхньою частиною зображення). Це відносно молодий кратер, тому вчені продовжують сперечатися про те, чи утворився гладкий матеріал на його дні з розплавленої внаслідок удару породи, чи під час пізніших вулканічних вивержень.

Знімок Меркурія, зроблений апаратом BepiColombo з дистанції 4000 км (анотована версія). Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

Останній знімок був зроблений з дистанції 11 780 км. На ньому можна побачити загалом всю планету.

Знімок Меркурія, зроблений апаратом BepiColombo з дистанції в 11 780 км. Джерело: ESA/BepiColombo/MTM

Наступне зближення BepiColombo c Меркурієм відбудеться у вересні 2024 року. Остаточний вихід на орбіту навколо планети запланований на грудень 2025 року.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine