Запуск місії NASA Artemis I на Місяць опинився перед черговою загрозою зриву. На цьому тижні старту почав заважати ураган, а тепер у ракети виявилась нова проблема — завершується термін придатності її твердотільних ракетних прискорювачів Space Launch System (SLS).
Початковий розгін мегаракеті NASA забезпечують два твердотільних ракетних прискорювачі, які мають за мету підняти у верхні шари атмосфери надважкий паливний бак та космічний корабель Orion на верхівці. Після багаторазових перенесень пуск SLS знову відтермінували з 14 листопада на 16-те через загрозу шторму Ніколь, який насувається на узбережжя Флориди. Ракету вирішили залишити на стартовому майданчику 39B, адже вона може витримати швидкість вітру до 110 км/год.
Термін придатності
Тепер, коли місію Artemis I на Місяць знову відклали, виникли побоювання, що термін дії кількох компонентів твердотільних ракетних прискорювачів, побудованих компанією Northrop Grumman, спливе ще до запуску. Якщо Artemis I не буде запущена до середини грудня, NASA доведеться перевірити стан придатності прискорювачів з ризиком відтермінувати запуски на ще довший період.
«Після укладання першого сегмента ракети запускається умовний годинник терміну її придатності. У разі з SLS цей термін спершу не перевищував 12 місяців. Наразі він продовжений до 23 місяців. Термін дії одного фрагмента завершується вже 9 грудня, а інший — 14 грудня цього року», — пояснив старший менеджер з експлуатації транспортних засобів NASA Кліфф Ланхем.
Якщо Artemis I не буде запущена до цих дат, команді місії доведеться знову сховати ракету в ангар, поставити місію на паузу, щоб провести подальший аналіз для визначення терміну придатності різних компонентів ракети.
Вікна для запуску
NASA наразі розглядає запуск Artemis I у середу, 16 листопада. У разі успіху капсула Orion без екіпажу вирушить на орбіту Місяця та назад. Старт ракети стане першою місією програми Artemis, яка врешті призведе до повернення людей на Місяць у 2025 або 2026 роках з метою створення на ньому постійної бази для проживання астронавтів.
Раніше ми повідомляли про ТОП-5 цікавих фактів про ракету NASA SLS.
За матеріалами Space
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine