Вчені дослідили жовтий надгігант HD 144812, який має підвищений рівень випромінювання в інфрачервоному діапазоні. Науковці вважають, що це світило колись перетворилося на червоний надгігант, а потім знову повернулося до свого початкового стану.

Жовті надгіганти
Астрономи з Чехії та Аргентини використали телескоп Gemini South, аби дослідити зорю HD 144812. Вони знайшли докази, що вона являє собою рідкісний випадок, коли світило проеволюціонувало до червоного надгіганта, а потім повернулося до свого попереднього стану. Стаття про це опублікована в arXiv.
Жовті надгіганти — це надзвичайно рідкісні зорі. Причина цього полягає в особливостях їхньої еволюції. Вони народжуються з масами у 10–40 сонячних і, як решта світил починають вичерпувати свої запаси водню.
Однак чим масивнішим є світило, тим скоріше воно перейде до останньої стадії свого існування — його зовнішні оболонки роздуваються і холоднішають. У випадку жовтих надгігантів цей процес починається майже одразу після народження. Вони швидко еволюціонують у червоні надгіганти й перебувають на цій стадії значно довше, ніж у своєму початковому стані.

Саме тому вчені бачать їх так мало по всій Галактиці у порівнянні з велетенськими червоними світилами. Жовті надгіганти існують занадто короткий проміжок часу, а з їхньої червоної стадії тільки один вихід — наднова, після якої лишається тільки нейтронна зоря чи чорна діра.
Еволюція навпаки
Однак вчені вже деякий час знають, що еволюція супермасивних зір навіть більш неймовірна, ніж це може здатися. Вона навіть може проходити у зворотному напрямку з точки зору загальних уявлень про астрофізику.
Зокрема, це стосується і жовтих надгігантів. Вчені давно вже знали, що деякі зорі, спектр яких має так звану галактичну емісійну лінію, насправді є жовтими надгігантами, які повернулися до свого первинного стану. Стається це, як вважається, тоді, коли зоря втрачає велику частину своєї маси.
Саме такою є HD 144812, відкрита ще 1978 року, що розташована у 2500 св. років від нас. Увесь цей час вчені знали, що в її спектрі міститься галактична емісійна лінія і ще присутній надмір випромінювання у червоній частині спектра, однак те, що вона є постчервоним надгігантом, досі не підтверджене. Проте це підозрювали давно, і саме тому в межах програми пошуку жовтих надгігантів науковці дослідили цю зорю. Спектральний аналіз підтвердив, що вона справді повернулася зі стадії червоного гіганта. Щобільше, навколо неї розташований газопиловий диск, а також присутній компаньйон.
Видно, що усе це якось пов’язано з тим, що еволюція HD 144812 повернула назад, і зараз це світило стає блакитнішим. Газопилові диски є слідами гігантських викидів, які й призвели до цього. А от зв’язок із компаньйоном ще доведеться встановити.
За матеріалами phys.org