Спостереження виявляють сотні можливих надгігантських зір у двох сусідніх галактиках

Китайський телескоп LAMOST дозволив науковцям краще роздивитися сусідні з Чумацьким Шляхом галактики Андромеди та Трикутника. Астрономи знайшли у них кілька сотень раніше невідомих зір-надгігантів.

Надгігантські зорі у сусідніх галактиках
Надгігантські зорі у сусідніх галактиках. Джерело: phys.org

Надгігантські зорі та їхня еволюція

За допомогою багатооб’єктного волоконного спектроскопічного телескопа Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST) китайські астрономи виявили майже 300 зір-кандидатів на надгігантські зорі в галактиках Андромеди й Трикутника. Про це повідомляється в науковій статті, опублікованій 25 жовтня на сервері препринтів arXiv.

Надгіганти — це зорі великої маси, що еволюціонують, вони більші та яскравіші, ніж зорі головної послідовності. Вивчення таких об’єктів має вирішальне значення для поліпшення нашого розуміння зоряної еволюції, однак їхнє спостереження ускладнене через те, що вони розташовані відносно далеко, мають тенденцію народжуватися у подвійних або кратних системах і пов’язані зі щільними хмарами міжзоряного матеріалу.

Зокрема, систематичні дослідження та вивчення надгігантів у Місцевій групі галактик можуть мати важливе значення для збору важливих підказок, щоб обмежити теоретичні моделі зоряної еволюції. Однак, попри значний прогрес у пошуку надгігантів у сусідніх галактиках Місцевої групи, їхній перепис все ще не завершений.

Кількість надгігантів у галактиках Андромеди й Трикутника

Тепер команда астрономів під керівництвом Хао Ву з Пекінського університету опублікувала результати нового дослідження, яке може значно розширити список відомих надгігантів по сусідству з Чумацьким Шляхом. Вони провели систематичну ідентифікацію надгігантів у двох галактиках Місцевої групи: Мессьє 31 (галактика Андромеди) та Мессьє 33 (галактика Трикутника).

Загалом, на основі набору даних із 10-го випуску даних LAMOST (DR10) команда Ву ідентифікувала 199 надгігантських зір у галактиці Андромеди та 84 у галактиці Трикутника. Астрономи зазначили, що близько 84% кандидатів у надгіганти в Андромеді успішно пройшли два незалежні критерії відбору, що свідчить про високий рівень довіри до них як до справжніх надгігантів цієї галактики. Коли йдеться про галактику Трикутника, цей показник нижчий — приблизно 67%.

Згідно з роботою, вибірка ідентифікованих кандидатів у галактиці Андромеди складається зі 134 жовтих надгігантів (YSG), 62 блакитних надгігантів (BSG) і трьох червоних надгігантів (RSG). У галактиці Трикутника дослідники виявили 53 YSG, 28 BSG і три RSG.

Підсумки роботи вчених

Підсумовуючи результати, автори статті підкреслили важливість своєї нещодавно опублікованої роботи.

«На сьогодні це одна з найбільших вибірок надгігантів M31/M33 із повним покриттям оптичного діапазону довжин хвиль. Цей зразок є цінним для розуміння зореутворення та зоряної еволюції в різних середовищах», — зауважили вчені.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа