Назвали п’ять нових компаній, які приєдналися до програми CLPS

Космічні технології

Рік тому NASA дала старт програмі CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Її основна мета — залучення комерційних фірм до освоєння Місяця. Учасники програми зможуть претендувати на одержання контрактів на доставлення різних вантажів на поверхню природного супутника планети.

Першими учасниками CLPS стали дев’ять представників аерокосмічної індустрії — від компаній із багатомільярдним оборотом до порівняно маловідомих стартапів. Тепер їхня кількість збільшилася до 14. 18 листопада NASA назвала п’ять нових компаній, які приєдналися до програми. Ними стали Blue Origin, Ceres Robotics, Sierra Nevada Corporation, SpaceX та Tyvak Nano-Satellite Systems.

Концепт Starship на Місяці. Джерело: SpaceX

Серед цих учасників основний інтерес традиційно викликала заявка SpaceX. Президент компанії Гвін Шотвелл (Gwynne Shotwell) вже заявила про плани використовувати для потреб CLPS новий космічний корабель Starship, який міг би доставити на поверхню Місяця до 100 тонн вантажів. За словами Шотвелл, у компанії сподіваються, що його перша місячна місія стане можлива вже у 2020 році.

Своєю чергою, Blue Origin розраховує використовувати посадкову платформу Blue Moon. У травні компанія презентувала публіці її макет. Платформа також має стати основою пілотованого місячного апарата для Artemis. Blue Origin розробляє його спільно з Lockheed Martin, Northrop Grumman та Draper. Що стосується Ceres Robotics, Sierra Nevada та Tyvak Systems, то вони роблять ставку на невеликі спускальні апарати, призначені для доставлення на місячну поверхню спеціалізованих вантажів.

Наразі NASA видала три контракти за програмою CLPS. Їх отримали компанії Astrobotic, Intuitive Machines та OrbitBeyond. Перші дві вже підписали пускові контракти зі SpaceX та ULA. Що стосується OrbitBeyond, то ця компанія пізніше відмовилася від взятих зобов’язань, пославшись на внутрішні проблеми.

За матеріалами https://www.nasa.gov