NASA опублікувала знімки кратера Шиолі, зроблені апаратом LRO. Він обраний місцем посадки японського зонда SLIM (Smart Lander for Investigating Moon).
Місячний снайпер
SLIM був запущений 6 вересня, як попутний вантаж, разом із рентгенівським телескопом XRISM. Основне завдання зонда полягає в тестуванні технології точної посадки на Місяць. Він повинен буде сісти в заданій точці поблизу кратера Шиолі з точністю до 100 метрів. Саме завдяки цьому він і отримав своє неофіційне прізвисько «місячний снайпер».
Корисне навантаження SLIM складається з декількох камер, а також пари мікророверів. Один з них буде переміщатися по Місяцю за допомогою стрибків, інший зможе змінювати свою форму. І SLIM, і мікроровери розраховані на роботу на місячній поверхні протягом одного місцевого дня (14 земних днів).
Після запуску SLIM поступово нарощував апогей своєї орбіти, поки не покинув околиці нашої планети. 4 жовтня апарат здійснив проліт Місяця. У грудні він знову зблизиться із супутницею нашої планети, після чого перейде на постійну орбіту навколо неї. Посадка SLIM має відбутися на початку 2024 року.
Кратер Шиолі
Уже зараз ми можемо подивитися на місце запланованої посадки SLIM. Опубліковані NASA знімки демонструють дві вельми яскраві ударні формації. Та, що більша й розташована на передньому плані — це і є кратер Шиолі. Його діаметр оцінюється у 210 метрів. Другий кратер у лівій частині знімка не має назви, його діаметр становить 85 метрів.
Настільки значна яскравість зумовлена молодістю кратерів. Під дією космічного випромінювання та мікрометеоритів, викинута внаслідок ударів речовина, поступово темніє (цей процес називається космічним вивітрюванням). Тому лише «найсвіжіші» місячні кратери мають яскравий обід навколо них і характерні променеві системи.
Цікаво, що кратер Шиолі розташований за 12 км від доволі великого кратера Теофіл (діаметр 100 км). Фактично, він стоїть на викинутій під час його утворення речовині, яка була вибита з глибини 1 – 2 км. Отже, SLIM зможе провести дослідження матеріалу з місячних надр без необхідності проведення будь-якого буріння.
За матеріалами https://www.lroc.asu.edu
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine