Супутники сфотографували пилову бурю на Алясці

Вираз «пилова буря» зазвичай асоціюється з посушливими та спекотними регіонами планети — такими, як пустеля Сахара чи Аравійський півострів. Але насправді такі явища можуть відбуватися в набагато вищих широтах — наприклад, на Алясці.

Пилова буря на Алясці. Джерело: NASA Earth Observatory

Прикладом може бути наведене зображення, отримане 22 жовтня 2020 року супутником Landsat 8. На ньому видно пилові хмари над південною Аляскою. Джерелом пилу стало «льодовикове борошно» — дрібнозерниста маса, утворена в результаті перетирання гірських порід під час руху льодовиків. Їх вимивають потоки талої води, а потім вони осідають на берегах і в дельті річки Коппер.

Як правило, пилові бурі в найпівнічнішому штаті США відбуваються в період з кінця вересня до початку листопада. Для цього є дві основні причини. По-перше, в цей час рівень води у місцевих річках починає знижуватися, оголюючи велику кількість льодовикового борошна. По-друге, саме восени на Алясці спостерігаються сильні сезонні вітри, яким неважко підняти в повітря дрібні частинки пилу.

Пилова буря на Алясці. Джерело: NASA Earth Observatory

Варто додати, що такі бурі відіграють важливу роль в екосистемі регіону. Мінеральний пил, що виноситься в прибережні води, містить залізо, яке сприяє росту фітопланктону.

За матеріалами: https://earthobservatory.nasa.gov