Найменший супутник Нептуну отримав ім’я

Новини астрономії, астрофізики та космології

У свіжому випуску журналу Nature опублікована стаття, присвячена найменшому відомому зараз супутнику Нептуна. Його середній діаметр становить лише 34 км. Невеликий місяць відкрили у 2013 р. під час вивчення архівних знімків телескопа Hubble. Команда астрономів, яка виявила супутник, вирішила дати йому ім’я Гіппокамп — на честь морського коня з риб’ячим хвостом із давньогрецької міфології. Назва була офіційно затверджена МАС у лютому цього року.

Гіппокамп в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA та J. Olmsted (STScI)

Всупереч скромним розмірам, Гіппокамп є досить цікавим об’єктом. Його орбіта проходить на відстані всього 12700 км від орбіти 420-кілометрового Протея – другого за величиною супутника Нептуна. Це дуже незвичайно: тіло подібних розмірів давно мало «розчистити» гравітацією свої околиці.

Проаналізувавши орбітальні характеристики Протея та Гіппокампа, астрономи дійшли висновку, що вони, швидше за все, колись були єдиним об’єктом. Під час прольоту Нептуна 1989 р. апарат Voyager 2 сфотографував значний кратер на поверхні Протея. Його діаметр становить 230–260 км. Він залишився після падіння великого тіла, яке мало не знищило цей супутник. Швидше за все, одним із наслідків зіткнення стало утворення Гіпокампа.

Гіпокамп на знімках телескопа Hubble. Джерело: M. R. Showalter et al / Nature, 2019

Нептун має дуже незвичайну супутникову систему, зовсім не схожу на сімейства супутників інших планет-гігантів Сонячної системи. Серед нептуніанських місяців чітко домінує Тритон. На нього припадає 99,7% маси від усіх супутників найдальшої планети. При цьому він рухається по сильно нахиленій до площин екліптики та екватора Нептуна ретроградній орбіті, до того ж має схожий із Плутоном склад поверхні. Вважається, що він був об’єктом пояса Койпера, згодом захопленим гравітацією Нептуна.

Ця подія призвела до руйнування супутникового сімейства планети, що спочатку існувало. Гравітаційні обурення, викликані захопленням Тритона, внесли розлад в їх орбіти. В результаті супутники загинули у сутичках один з одним. Великі уламки, що залишилися після катаклізму, сформували місяці другого покоління, подібні до Протея. Наступні удари комет і астероїдів призвели до появи дрібніших об’єктів на зразок Гіппокампа, які можна назвати місяцями третього покоління.

За матеріалами: https://www.nasa.gov