Відбувся останній пуск ракети Delta II

Космічні технології

15 вересня з космодрому ВПС США на базі Ванденберг було запущено ракету-носій середнього класу Delta II. Вона успішно вивела на навколоземну орбіту науковий супутник ICESat-2 (Ice, Cloud and land Elevation Satelite). Основне призначення півторатонного апарата — вивчення полярних льодів. За допомогою лазерного альтиметра ATLAS він щодня вимірюватиме товщину крижаного покриву Гренландії та Антарктиди з точністю до 4 мм.

Також ракета доставила в космос супутнє навантаження — чотири апарати, створених на базі платформи cubesat. Вони займатимуться вивченням космічної погоди та її впливу на техніку.

Минулий пуск став останнім для ракети Delta II. У 1990-ті — на початку 2000-х років цей носій був одним із найбільш часто використовуваних у світі. Він відправив у космос багато знакових місій: зонди Mars Odyssey, Deep Impact, MESSENGER, Dawn і GRAIL, марсоходи Sojourner, Spirit та Opportunity, телескопи Kepler і Spitzer. Загалом за 29 років експлуатації було здійснено 156 пусків ракети Delta II. Лише два з них виявилися невдалими.

Наприкінці нульових американські ВПС ухвалили рішення відмовитися від цього носія. Як причину називали наслідки світової фінансової кризи та збільшену ціну пуску. Незабаром після цього альянс ULA припинив виробництво нових ракет. Останні пущені Delta II були зібрані з компонентів, виготовлених раніше.

Варто зазначити, що ракета «пішла у відставку» на мажорній ноті. Фінальна місія стала сотим поспіль успішним пуском для Delta II. Жоден із нині експлуатованих носіїв не може похвалитися настільки довгою безаварійною серією.

Ракети Delta II запускалися зі стартових комплексів SLC-17 на мисі Канаверал та SLC-2W на базі Ванденберг. У липні цього року пускові вежі SLC-17 були знесені спрямованим вибухом, після чого цю територію передали в оренду фірмі Moon Express, що займається розробкою місячного спускного апарата. Що стосується комплексу SLC-2W, то він буде відданий під потреби Firefly Aerospace. Після модернізації, комплекс буде використовуватися для пусків створюваних компанією ракет Alpha та Beta.

За матеріалами https://www.nasaspaceflight.com