Firefly Aerospace отримає стартовий майданчик на базі Ванденберг

Космічні технології

Приватна компанія Firefly Aerospace отримала дозвіл від американських ВПС на використання стартового комплексу SLC-2W (Space Launch Complex 2 West) на космодромі Ванденберг, що знаходиться на узбережжі Каліфорнії. Комплекс був побудований більш як півстоліття тому, і в останні роки забезпечував пуски ракет Delta 2. У вересні поточного року цей носій буде виведений з експлуатації, що дозволить перепрофілювати стартову позицію під потреби Firefly Aerospace.

Delta 2 на стартовому комплексі SLC-2W. Джерело: NASA/Glenn Benson

За словами директора пускових операцій компанії Бреда Оброкто (Brad Obrocto), вона тісно співпрацюватиме з партнерами з ВПС США та NASA, щоб забезпечити плавний перехід комплексу до використання іншого носія. Firefly Aerospace розраховують зберегти значну частину вже наявної інфраструктури. Найбільші зміни пов’язані з установкою п’єдесталу для мобільного транспортера, який доставлятиме ракету на стартовий майданчик і потім підійматиме її у вертикальне положення. Також інженери компанії збираються оновити приладову «начинку» комплексу.

Якщо останній політ Delta 2 відбудеться у намічений термін, фахівці Firefly зможуть переобладнати стартовий майданчик для забезпечення першого пуску легкої ракети Alpha до третього кварталу 2019 року. До кінця 2020 року компанія розраховує вийти на рівень одного пуску на місяць.

Firefly Aerospace (раніше — Firefly Space Systems) була заснована в Техасі у 2014 році групою аерокосмічних інженерів. У жовтні 2016 року компанія втратила підтримку головного інвестора та була змушена оголосити про банкрутство. У березні 2017 року її викупила компанія EOS Launcher, власником якої є український підприємець Максим Поляков.

Команда Firefly Aerospace. Джерело: mightygadget.co.uk

На даний час інженери Firefly Aerospace ведуть розробку двох видів легких носіїв, відомих під позначеннями Alpha та Beta. Перший з них являє собою двоступеневу ракету, що працює на суміші рідкого кисню та керосину. При пуску з бази Ванденберг вона зможе вивести до 630 кг корисного навантаження на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. Під час пуску з інших космодромів ракета зможе доставити на орбіти з низьким нахилом до 1000 кг вантажу.

Це значно більше за заявлену потужність аналогічних легких ракет, що розробляються іншими космічними стартапами. Alpha має скласти конкуренцію популярному індійському носію PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle), який активно використовується для запусків невеликих супутників.

Що стосується ракети Beta, то її основна конструктивна відмінність від Alpha полягає у двох бічних твердопаливних прискорювачах. Завдяки їм цей носій зможе вивести до 4000 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту та до 400 кг — на геостаціонарну орбіту.

Після переобладнання SLC-2W зможе підтримувати пуски як Aplha, так і Beta. Водночас за словами Бреда Оброкто, керівництво Firefly вивчає можливість здійснювати пуски Beta з інших майданчиків. До потенційних кандидатів входять космодром на мисі Канаверал, Середньоатлантичний регіональний космопорт MARS на острові Волопс (штат Вірджинія), а також космопорт Кемден, який планують побудувати в штаті Джорджія.

За матеріалами http://spacenews.com