Місяць виявився старшим, ніж вважалося раніше

Раніше вважалося, що вік Місяця складає 4,42 млрд років, ±10 млн років, але свіжі дослідження надали нові дані, які вказують на те, що наш супутник виявився старшим на 40 млн років.

Місяць
Місяць. Фото: Unsplash

Формування Місяця відбулося понад 4 млрд років тому внаслідок зіткнення тіла розміром із Марс з ранньою Землею. Матеріал, що виник після зіткнення, поступово сформував Місяць, який і досі впливає на різні аспекти життя на Землі.

Підтвердження віку

Переоцінка віку нашого супутника відбулася після дослідження кристалів циркону, які були зібрані під час місії Apollo 17 у 1972 році. Оскільки ці кристали не могли сформуватися, коли поверхня Місяця була розплавлена, то вони мають бути датовані до часу, коли Місяць охолонув і став твердою сірою сферою, якою його ми знаємо його сьогодні.

Попередні оцінки показували, що Місяць може бути старший на кілька десятків мільйонів років, ніж раніше вважалося. Однак нове дослідження, яке було опубліковане в журналі Geochemical Perspectives Letters, підтвердило ще більший вік супутника Землі.

Місяць вже 4,46 мільярдів років впливає на різні аспекти життя на Землі
Місяць вже 4,46 млрд років впливає на різні аспекти життя на Землі. Фото: Unsplash

Дженніка Грір, вчена-геофізик із Польового музею в Чикаго та провідна авторка дослідження, наголосила на важливості цього відкриття. «Це справді дивовижно — мати докази того, що цей камінь є найстарішим фрагментом Місяця, який ми знайшли до цього часу. Це відкриває нові можливості для вивчення історії Землі та її супутника», — сказала вона.

Як визначався вік Місяця

Науковці використовували атомно-зондову томографію для аналізу розподілу атомів свинцю у віднайдених кристалах. Цей метод використовує принцип радіоактивного розпаду атомів, щоб визначити, коли ці кристали сформувалися.

«Це схоже на роботу пісочного годинника, де пісок пересипається з однієї колби в іншу, і з часом накопичується в нижній колбі. Радіометричне датування працює аналогічно, рахуючи кількість батьківських атомів і кількість дочірніх атомів, на які вони перетворюються. Потім можна обчислити проміжок часу, оскільки швидкість перетворення відома», — пояснює Філіп Хек, планетолог із Музею Філда та Чиказького університету.

Результати дослідження вказують на те, що кристали циркону мають вік принаймні 4,46 млрд років, що на 40 млн років більше, ніж було вирахувано раніше. У космічному вимірі — це миттєвість, але такі цифри важливі для точнішого визначення історії Місяця та Землі.

Завдяки майбутнім пілотованим місіям Artemis, які планує NASA після 2025 року, ми можемо дізнатися більше про формування і розвиток нашого супутника. Постійна присутність людей на Місяці обіцяє розкрити нові та захопливі аспекти історії цього таємничого світу над нами.

Раніше ми розповідали про те, де був Місяць 2,5 млрд років тому.

За матеріалами gizmodo.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine