Супутник NASA відзняв сонячне затемнення з унікальної точки з космосу, а найбільша зірка Чумацького Шляху може перетворитися на чорну діру: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Gaia допоможе відшукати мандрівні чорні дірки. NASA просить допомоги у добровольців у дослідженні Юпітера, а ми розповідаємо як астрономи «зважили» Всесвіт.

Рідка вода може існувати на планетах, не схожих на Землю

Вчені провели моделювання умов на масивних планетах із воднево-гелієвими атмосферами. Вони дійшли висновку, що рідка вода може існувати на об’єках, розташованих значно далі від зір, ніж Земля від Сонця. Отже, на них може існувати життя. Дослідники з університетів Берна та Цюриха нещодавно виявили, що вода у рідкому стані може існувати на планетах, які геть не схожі на Землю. На нашій планеті ця речовина є головною умовою для існування життя. І її наявність забезпечується атмосферою.

Gaia допоможе відшукати мандрівні чорні діри

На думку дослідників, космічний телескоп Gaia, що спостерігає за мільярдами зір, може побачити сліди мандрівної чорної діри. Втім, схоже, що в останньому релізі його даних нічого подібного немає. Проходження чорної діри перед зорею — надзвичайно рідкісне явище. Але космічний телескоп Gaia щодня спостерігає за сотнями мільйонів астрономічних об’єктів, визначаючи їхній спектр, світимість і вектор руху. Ідея полягає в тому, що серед такого величезного масиву інформації мають бути випадки, коли видимий рух зорі несподівано пришвидшився на короткий час за рахунок гравітаційного впливу більш близької чорної діри.

NASA просить допомоги добровольців у дослідженні Юпітера

Більшість свіжих зображень Юпітера були отримані зондом Juno, що перебуває на орбіті навколо газового гіганта з 2016 року. Завдяки цьому космічному апарату ми можемо милуватися неймовірно красивою юпітеріанською атмосферою, яка водночас є науковою загадкою. Щоб її розгадати, вчені запрошують усіх охочих допомогти науці та виявляти атмосферні особливості планети, вивчаючи дані Juno.

Проєкт, заснований ученими з Університету Міннесоти разом із NASA, отримав назву Jovian Vortex Hunter. Його ідея полягає у класифікації різних типів хмар Юпітера з точки зору їхньої форми та розмірів. Добровольців просять знаходити певні особливості хмар з величезного каталогу світлин, зроблених JunoCam. Особливий інтерес становлять вихори — утворення круглої чи еліптичної форми, що нагадують гігантські земні урагани.

Новини ринку

MeerKAT
Одна з антен MeerKAT Південноафриканської радіоастрономічної обсерваторії

Масив із 1000 антен телескопа SKAO розтягнеться від Південної Африки до Австралії

Майбутній проєкт під назвою Square Kilometer Array Observatory (SKAO) має стати найбільшим у світі радіотелескопом, що розтягнеться від Південної Африки до Австралії. Зрештою, передбачається, що у нього будуть тисячі антен із загальною площею прийому понад квадратний кілометр. Це дозволить телескопу дивитися настільки далеко, що він зможе бачити все, аж до ранніх стадій еволюції Всесвіту.

SKAO наразі перебуває на стадії будівництва. Але перш ніж його можна буде використовувати з науковою метою, необхідно провести тестування. Для цього створений MeerKAT — масив із 64 антен у Південній Африці, який пізніше стане частиною великої антенної системи. Нещодавно астрономи зі штаб-квартири SKAO у Великій Британії перевірили дані південноафриканських 64 «тарілок» окремо та з їхньою допомогою сформували найдокладнішу великомасштабну картину Всесвіту.

NASA розповіла приголомшливі подробиці перших фото James Webb

На пресконференції, що відбулася 29 червня, представники NASA повідомили кілька приголомшливих подробиць і розповіли про деякі оновлення телескопа James Webb. Команда супроводу оголосила, що очікувана публікація перших зображень обсерваторії включатиме найглибше зображення Всесвіту та спектри однієї екзопланети. Попри зіткнення з метеороїдом, телескопу вдалося отримати перші кольорові світлини. Але поки вони проходять обробку та будуть оприлюднені 12 липня.

James Webb приковує увагу громадськості від самого його запуску, на який чекали понад два десятиліття. Ми з цікавістю спостерігали за вирівнюванням дзеркал телескопа та введенням в експлуатацію його наукових приладів через охолодження до наднизьких температур. Кульмінацією цих процесів стало надзвичайно чітке зображення Великої Магелланової Хмари, отримане приладом MIRI у середньому інфрачервоному діапазоні. Попри те, що це було лише тестове необроблене зображення, воно приголомшило усіх своєю деталізацією в порівнянні зі знімками інших космічних телескопів.

Джефф Безос відмовився від космічного проєкту, названого на честь його матері

Генеральний директор Blue Origin Джефф Безос скасував плани з перетворення океанського вантажного судна на майданчик для захоплення ступенів ракет, повідомляє CNN Business. Особливістю судна є те, що воно назване на честь матері мільярдера — Жаклін Безос.

Безос придбав 180-метрове вантажне судно Jacklyn 2018 року. У 2020-му мільярдер оголосив, що перетворить його на базу для захоплення прискорювачів першого ступеня ракети New Glenn із метою повторного використання. Тоді судно охрестила пляшкою шампанського особисто Жаклін Безос.

Цікаве

NASA побачила сонячне затемнення із унікальної точки огляду
NASA побачила сонячне затемнення із унікальної точки огляду. Зображення: NASA/SDO/AIA/LMSAL

Сонячна місія NASA стала свідком приголомшливого сонячного затемнення в космосі

29 червня космічний апарат сфотографував Місяць, що затулив йому погляд на Сонце. Зонд Solar Dynamics Observatory (NASA) зареєстрував сонячне затемнення зі своєї унікальної точки огляду в космосі — єдиного місця, де це затемнення було видно. «На піку затемнення Місяць закривав 67% Сонця. Було навіть видно місячні гори, освітлені сонячним сяйвом», — пише SpaceWeather.

Астронавти NASA виростили врожай космічних овочів без ґрунту

У довготривалих космічних місіях їх учасникам важливо мати можливість вирощувати собі їжу — як для фізичного, так і для психічного здоров’я. На Міжнародній космічній станції (МКС) давно проводяться експерименти по вирощуванню сільськогосподарських культур. Із деяких навіть вдається робити смачні страви на орбіті. А на днях астронавти зібрали унікальний урожай.

Бортінженер NASA Джесіка Воткінс впровадила новий спосіб, що допоміг виростити та зібрати врожай редиски й зелені мізуни в умовах невагомості на борту МКС без будь-якого ґрунту. Вирощування будь-яких їстівних рослин у космосі життєво необхідне. Але використання ґрунту в тісних умовах космічної станції створює потенційні проблеми з ресурсами, безладом і антисанітарією. Саме тому тріумфальний безґрунтовий урожай може стати захопливим кроком на шляху до нової ери міжзоряних перельотів.

Найбільша зоря Чумацького Шляху вмирає і може перетворитися на чорну діру

Гіпергігант VY Великого Пса повільно вмирає, і астрономи уважно вивчають це явище. Співробітники Університету Аризони розробили модель для відстеження активності червоної зорі-гіпергіганта, що є одним із найбільших світил у нашій галактиці Чумацький Шлях. Водночас вона є досить яскравою на нашому небі. Гіпергіганти настільки великі, що в діаметрі можуть перевищувати відстань між Землею та Сонцем у 10 тисяч разів. Причому їхня густина дуже низька — в сотню тисяч разів менша за густину повітря.

Як астрономи зважили Всесвіт (стаття)

Маса — це одна з найважливіших характеристик фізичних тіл… і, мабуть, одна з найзагадковіших. І не лише через те, що значна частина людства постійно розмірковує, як позбутися зайвої ваги. Вченим досі не вдалося повністю пояснити феномен маси. Саме тому передбачення та відкриття «відповідальної» за її виникнення частинки — бозона Гіґґса — у 2013 році було відзначене Нобелівською премією. Проте, навіть не до кінця розуміючи її природу, ми вже навчилися досить точно визначати масу об’єктів у величезному діапазоні — від електрона до цілого Всесвіту.

Читайте також: Китай пропонує запустити ядерний космічний корабель до Нептуна, а вчені NASA спрогнозували вплив війни в Україні на врожай зернових: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine