Астронавти NASA виростили врожай космічних овочів без ґрунту

Для забезпечення довгострокових космічних місій астронавтам важливо мати можливість вирощувати собі їжу — як для їхнього фізичного, так і для психічного здоров’я. На Міжнародній космічній станції (МКС) давно проводиться низка експериментів із вирощування сільськогосподарських культур. Із деяких навіть вдається робити смачні страви на орбіті. А на днях астронавти зібрали унікальний урожай.

Система XROOTS
Система XROOTS з використанням аеропонних/гідропонних методів для вирощування рослин без ґрунту

Завдяки бортінженеру NASA Джесіці Воткінс новий спосіб допоміг виростити та зібрати врожай редиски та зелені мізуни в умовах невагомості на борту МКС без будь-якого ґрунту. Про це повідомляє блог аерокосмічної адміністрації. Вирощування будь-яких їстівних рослин у космосі життєво необхідне. Але використання ґрунту в тісних умовах на космічних станціях створює потенційні проблеми з ресурсами, безладом та санітарією. І саме тому тріумфальний безґрунтовий урожай може стати захопливим кроком на шляху до нової ери міжзоряних відкриттів.

Система XROOTS

Воткінс вирощувала космічні овочі за допомогою системи XROOTS. Це скорочена назва випробувальної системи eXposed Root On-Orbit, що використовує гідропонні та аеропонні методи для підтримки рослин на всіх етапах росту, починаючи з насіння.

NASA заявляє, що система, створена приватною компанією Sierra Space, є експериментальною і містить низку незалежних камер для вирощування, які дозволяють астронавтам тестувати безземельні суміші на основі повітря та води на різних типах рослин. Апаратне забезпечення також дозволяє дослідникам знімати відео та фото рослин у міру росту, включаючи коріння.

Космічні овочі

Подібні гідропонні чи аеропонні системи зазвичай використовуються для вирощування рослин на Землі. Було досить важко адаптувати ці технології для використання у космосі. Основна проблема полягає у невагомості. Без земного тяжіння зелень може рости дуже дивно за умов мікрогравітації. Але використання світильників, розміщених над рослинами, допомагає пом’якшити негативні наслідки. Ще одна проблема полягає у забезпеченні достатньої аерації навколо коріння та розробці системи, яку можна використовувати для всіх видів культур, включаючи листову зелень, плодові рослини та коренеплоди.

Експеримент XROOTS стартував у лютому 2022 року. Він мав тривати 4 — 6 місяців і ще не завершений. Але оптимістичні результати помітні вже зараз.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про те, що їдять астронавти у космосі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield
Найбільший кратер на Місяці виявився круглішим, ніж вважалося раніше
Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки