Мільйон маневрів ухилення: Starlink загрожують орбіті синдромом Кесслера

За останні пів року супутники Starlink все частіше виконують маневри ухилення від зіткнень. Згідно зі звітом, поданим SpaceX до Федеральної комісії зі зв’язку США (FCC), супутники широкосмугового зв’язку компанії SpaceX з 1 грудня 2022 року по 31 травня 2023-го були змушені ухилятися понад 25 тис. разів. А з моменту їхнього запуску в 2019-му загальна кількість маневрів досягла 50 тис.

Starlink V2 Mini
Starlink V2 Mini на орбіті Землі в уявленні художника

Приголомшливе зростання кількості маневрів з уникнення зіткнення супутників Starlink викликає занепокоєння щодо довгострокової стійкості супутникових операцій, оскільки тисячі нових космічних апаратів готуються до запуску на орбіту найближчими роками. Різке збільшення кількості маневрів турбує експертів, оскільки воно відбувається за експоненціальною кривою. А значить безпека на орбіті може вийти з-під контролю в недалекому майбутньому, коли лише одне випадкове зіткнення може утворити ланцюгову реакцію каскаду глобальної космічної аварії на низькій орбіті, що поставить під загрозу абсолютно всі космічні польоти.

Мільйон маневрів до 2028 року

Дані, зібрані професором астронавтики Саутгемптонського університету у Великій Британії Г’ю Льюїсом, показують, що в першій половині 2021 року супутники Starlink здійснили 2219 маневрів для уникнення зіткнень. У наступному шестимісячному періоді, що закінчився в грудні 2021 року, це число зросло до 3333, а потім подвоїлося до 6873 у період із грудня 2021-го по червень 2022 року. У другій половині 2022-го SpaceX довелося 13 612 разів змінювати траєкторії польотів своїх супутників, щоб уникнути потенційних зіткнень. В останньому звіті до FCC компанія задекларувала 25 299 маневрів для уникнення зіткнень за останні шість місяців, при цьому кожен супутник був змушений переміститися в середньому 12 разів.

Очікуване зростання загроз зіткнення супутників Starlink
Очікуване зростання загроз зіткнення супутників Starlink компанії SpaceX. Авторство: Hugh Lewis

«Зараз, кожні шість місяців, кількість маневрів подвоюється. Лише за два роки вона зросла в 10 разів. Якщо спрогнозувати, то протягом наступного півріччя їх буде 50 тис., потім 100 тис., далі 200 000 і так до мільйона в 2028 році», — сказав Льюїс.

Starlink
Графік зростання кількості широкосмугових супутників Starlink компанії SpaceX на орбіті Землі. Зображення: Hugh Lewis

Якщо тенденція збережеться, то до 2028 року супутникам Starlink доведеться маневрувати майже мільйон разів за пів року, щоб мінімізувати ризик орбітальних зіткнень. І Льюїс не очікує, що таке зростання сповільниться найближчим часом. Наразі SpaceX розгорнула близько третини запланованого угруповання першого покоління з 12 000 космічних апаратів і регулярно запускає понад 800 супутників на рік, і ця тенденція, як очікується, збережеться в осяжному майбутньому.

На орбіті стає тісно та небезпечно

Однак супутники першого покоління Starlink — це лише початок. FCC частково схвалила плани створення флоту Starlink другого покоління, який може складатися з 30 тис. супутників. А невдовзі до гри за глобальний супутниковий інтернет приєднаються інші гравці з Amazon із проєктом Kuiper та Китай з Guowang.

Льюїс очікує, що якщо регулятори не обмежать кількість супутників на орбіті, зіткнення незабаром стануть регулярними, а згодом — непередбачуваними. Кінцевою точкою цього процесу може бути синдром Кесслера — сценарій, передбачений наприкінці 1970-х років колишнім фізиком NASA Дональдом Кесслером — нестримний каскад зіткнень, які можуть зробити частини орбітального середовища повністю непридатними для використання.

Раніше ми розповідали про те, як знищити об’єкт на орбіті.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine