Марсіанський гелікоптер Ingenuity готується втратити зв’язок із Землею

На тлі усіх буремних подій, що відбуваються на Землі, ми часом забуваємо, що на Марсі літає гелікоптер. Літальний апарат NASA Ingenuity, що вперше злетів з поверхні іншої планети, здійснив одразу два польоти безпосередньо один за одним. Це були 65-й та 66-й успішні злети та посадки. Ці два коротких «стрибки» були стратегічно важливими для підготовки гелікоптера до наступної фази його місії, під час якої він буде відрізаний від зв’язку з Землею.

Анімація польоту гелікоптера NASA Ingenuity на Марсі
Анімація польоту гелікоптера Ingenuity на Марсі

65-й політ відбувся 2 листопада. Інженерам вдалося підняти апарат на висоту 7 м і утримувати його в повітрі протягом 48 с. Вже наступного дня, 3 листопада, Ingenuity здійснив ще один короткий політ, тривалість якого становила лише дві секунди. Це було коротке підняття у над поверхнею Марсу для перевірку літального апарату та його систем. Телеметрія підтвердила його стабільну роботу.

Марс у сполученні з Сонцем

Ці два польоти були важливими для підготовки гелікоптера до майбутнього сполученням Марсу. Під час цієї події, що відбувається приблизно раз на два роки, Марс і Земля деякий час перебуватимуть по різні боки від Сонця. Тобто з точки зору наземних спостерігачів Червона планета сховається за нашим світилом. В цей період радіосигнали з неї будуть блоковані, тому «спілкування» з марсіанським апаратами припинениться. Причому відключення зв’язку буде здійснено завчасно, щоб уникнути потенційних помилок, які можуть виникнути через вплив заряджених частинок сонячного вітру на сигнали.

Сонячне сполучення між Землею і Марсом
Марс у сполученні з Сонцем з точки зору Землі

Сполучення Марса триватиме близько двох тижнів — із 11 по 25 листопада. Під час цього періоду він перебуватиме в межах 2° від Сонця, якщо спостерігати з Землі.

Світлини від Ingenuity

Також перед запланованим відключенням зв’язку Ingenuity надіслав кілька фотографій, отриманих у ході останніх злетів. Вони були зроблені за допомогою навігаційної камери, встановленої на фюзеляжі гелікоптера та спрямованої прямо вниз, щоб відстежувати поверхню Червоної планети під час польоту.

Розвідник і першовідкривач

Ingenuity здійснив посадку всередині марсіанського кратера Єзеро разом із марсоходом Perseverance в лютому 2021 року. Основною метою гвинтокрила була демонстрація того, що на Марсі можливо здійснити повноцінний політ навіть в умовах розрідженої атмосфери, тиск якої становить лише 1% від атмосферного тиску на Землі. 1,8-кілограмовий апарат успішно довів цю можливість навесні 2021 року, здійснивши п’ять коротких польотів.

Політ Ingenuity на Марсі
Політ Ingenuity на Марсі. Ілюстрація: Space.com

На даний момент Ingenuity виконує роль розвідника для Perseverance і вже здійснив 66 польотів сумарною тривалістю майже 119 хвилин, пролетівши загалом 14,5 км. Ця місія є доказом успішності інженерної науки та технології в дослідженнях Марсу. Вона може відкрити дорогу для подальшого вивчення Червоної планети аеродинамічними літальними апаратами.

Раніше ми повідомляли про те, як Ingenuity розвинув рекордну швидкість польоту на Марсі.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу
Космічна рулетка: чи переживе комета C/2024 S1 (ATLAS) зустріч із Сонцем
Вчені відкрили супернептун