NASA шість днів приховувала втрату зв’язку з гелікоптером Ingenuity

Ingenuity все ще б’є рекорди на Марсі, але тримати зв’язок із ним стає дедалі важче. NASA повідомила, що протягом шести днів не могла зв’язатися зі своїм марсіанським гелікоптером. Головний інженер Тревіс Браун пояснив, що після 49-го польоту радіоконтакт із ним був втрачений на шість марсіанських днів — трохи менше, ніж шість діб і шість годин земного часу.

Ingenuity
На цьому кольоровому зображенні, отриманому камерою Ingenuity, видно область Castell Henylls у кратері Єзеро на Марсі. Ця світлина, як і кілька інших, зроблена під час 48-го польоту, приблизно за два тижні до того, як Perseverance досягнув цієї області. Знімок: NASA/JPL-Caltech

Спочатку фахівці NASA не надто турбувалися. За словами головного інженера проєкту Ingenuity Тревіса Брауна, ще з 685-го сола (марсіанської доби) від початку місії гелікоптер перемикався в режим «нічного виживання» і назад, що ускладнювало щоденний контакт, тому відсутність зв’язку протягом одного-двох днів нікого не турбувала. Але на 755-ту марсіанську добу його було втрачено повністю.

У той час Perseverance потрапив у «комунікаційну яму», що заважала зв’язку. Тому фахівці NASA чекали, коли марсохід переміститься в інше місце та допоможе «розбудити» Ingenuity. Але це також не допомогло, тому ситуація почала викликати певне занепокоєння в агенції — за весь час місії не спостерігалося тотальної відсутності радіозв’язку. Навіть під час потужних пилових бур гелікоптер подавав якісь ознаки активності.

Нарешті, на 761-у добу Ingenuity відправив сигнал підтвердження прийому, повторивши його й наступного дня, але більше не реагував на спроби встановити контакт. Крім інших причин, антена базової станції Perseverance виявилася витягнутою занадто низько, що теж заважало стабільному зв’язку.

На цій карті показано місцезнаходження марсохода і гелікоптера
На цій карті показане місцеперебування марсохода і гелікоптера (зелена крапка). Червоними крапками позначені місця, де зв’язок із дроном був неможливий. Жовтим відмічено найближчу до гелікоптера точку, в якій перебував марсохід перед виконанням 50-го польоту. Зображення: NASA/JPL-Caltech

У міру пересування Perseverance виникли нові проблеми. Важливо, щоб гелікоптер рухався попереду ровера, з технічних причин він не повинен літати ближче ніж за 45 м.

Наразі марсохід пересувається вузькими каналами дельти стародавньої висохлої річки у кратері Єзеро. Оскільки Ingenuity припинив рух уперед, а марсохід продовжив пересуватися, важливо було змусити рухатися і гелікоптер. На щастя, команді вдалося завантажити польотний план, і дрон усе-таки його виконав, піднявшись на рекордну висоту 18 м і пройшовши шлях понад 300 м. Це був його 50-й успішний політ, що відбувся на 763-й марсіанський день з початку місії.

Проте найгірше, схоже, попереду. Судячи з отриманих даних, пил, який вкриває сонячну панель, призведе до того, що Ingenuity матиме менше сонячного світла для підзарядки внутрішніх акумуляторів, і достукатися до нього щоразу буде складніше.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA показала неймовірний політ марсіанського гелікоптера Ingenuity на Землі.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу
Молоді зорі кружляють навколо чорної діри, наче рій бджіл
На краю стародавнього кратера: LRO зазнімкував місце посадки місії «Чан’е-6»
Астронавт відмовився виходити у відкритий космос через «незручний скафандр»