Китай розширить космічну станцію багатофункціональним модулем, а Пентагон зацікавився новою технологією супутникового зв’язку: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: SpaceX успішно запустила екіпаж Crew-6 на орбіту; вчені виявили несподіваний факт про літосферу Венери, а ми розповідаємо про орбітальні маневри.

«Експерт — це людина, котра допустила всі помилки, які тільки можна зробити в дуже вузькій галузі».

― Нільс Бор

Китай доповнить станцію «Тяньгун» багатофункціональним модулем

Китай планує розширити станцію «Тяньгун» шляхом додавання багатофункціонального модуля. Про це повідомив помічник директора Китайського управління пілотованих космічних польотів Цзі Цімін. За його словами, багатофункціональний модуль матиме шість стикувальних портів. Вони дозволять пристиковувати до станції більшу кількість кораблів. Це полегшить реалізацію планів щодо подальшого розширення комплексу, а також відправлення до нього комерційних місій і космічних туристів. Після додавання модуля станція «Тяньгун», яка зараз нагадує букву «Т», набуде хрестоподібної форми. Наразі вона складається з трьох модулів — базового відсіку та лабораторних модулів «Ментянь» і «Веньтянь». КНР також планує розпочати підготовку іноземних космонавтів до польотів на свою станцію.

SpaceX успішно запустила екіпаж Crew-6 до МКС для NASA

SpaceX відправила чергову групу астронавтів до Міжнародної космічної станції (МКС) у четвер, 2 березня, після того, як на початку тижня запуск був відтермінований через проблеми з наземними системами. Ракета Falcon 9 стартувала зі стартового майданчика 39A Космічного центру імені Кеннеді у Флориді та вивела космічний корабель Crew Dragon на навколоземну орбіту. Його екіпаж складають астронавти NASA Стівен Боуен і Воррен Гобург, представник Об’єднаних Арабських Еміратів Султан Алнеяді та російський космонавт Андрій Федяєв. Очікується, що вони досягнуть МКС 3 березня, щоб розпочати шестимісячне перебування.

Стартап Spaceport планує пуск ракет із морських платформ

Компанія Spaceport планує вже у травні поточного року продемонструвати морську платформу для запусків із неї космічних апаратів. Очікується, що буде здійснено до 4 пусків. Таким шляхом компанія хоче розвантажити наземні космодроми.

Ідея плавучого стартового майданчика не є у космічній галузі чимось новим. Ще на початку 2000-х був реалізований міжнародний проєкт «Морський старт», який використовував для запусків платформу, розташовану в Тихому океані. Саме з неї злітали українські ракети «Зеніт-3SL». Однак із часом через фінансові та політичні проблеми цей проєкт закрили й на деякий час забули. Але зараз зацікавленість у таких платформах стрімко зростає. Лідером тут є Східна Азія. Китай і Південна Корея вже зараз мають плавучі платформи, звідки здійснюють пуски ракет.

Космічний апарат Magellan 29 років зберігав таємницю Венери

Вивчення Венери дуже складне та важке: вона вкрита густою токсичною атмосферою, що підтримує температуру поверхні в середньому на рівні +475°C. Відправлені туди посадкові апарати протрималися там трохи довше години. Але дані, зібрані орбітальним зондом Magellan десятиліття тому, зберігали таємниці Венери всі ці роки. Місія була завершена у 1994 році, а результати досліджень учені опублікували лише в листопаді минулого року. Космічний апарат використовував радар, аби проникнути крізь густі хмари планети та отримати зображення поверхні. Ці дані дозволили виявити несподіваний факт: літосфера Венери може бути тоншою, ніж вважалося раніше.

Земна літосфера роздроблена та рухлива, поділена на тектонічні плити, що допомагають формувати поверхню планети, водночас пропускаючи тепло з її надр навколо своїх нерівних країв. Літосфера Венери, навпаки, «безшовна», що робить механізми охолодження та відновлення поверхні чимось на зразок загадки. Нове дослідження показує, що там насправді може бути відносно «м’яка» літосфера, яка періодично «виливається» назовні.

Американські військові зацікавилися прямим під’єднанням смартфонів до супутників

Голова відділу комерційного супутникового зв’язку Пентагону (CSCO) Клер Грейсон повідомила, що американські військові зацікавлені у розробках технології прямого зв’язку між мобільними пристроями та супутниками. Пряме з’єднання між смартфоном і супутником означатиме важливий зсув у політиці космічного зв’язку Пентагону. Досі американські військові покладалися на потужні супутники на високій геостаціонарній орбіті. Їхня пропускна здатність була низькою, але вони весь час лишались у зоні доступу. Тепер війська отримали доступ до великої кількості низькоорбітальних супутників, які надають значно кращі можливості для передачі даних. Проте, за словами Грейсон, це не означає, що Пентагон повністю відмовиться від геостаціонарних апаратів.

Перегони за можливість під’єднати смартфон до супутника напряму, без встановлення додаткових антен, як у системі Starlink, тривають уже майже рік. У них беруть участь компанії Iridium, Lynk Global, AST SpaceMobile, Samsung, Globalstar та інші.

Фото тижня

З’єднання Юпітера (ліва нижня частина кадру) та Венери (верхня права частина кадру). Джерело: Andrew McCarthy

Астрофотограф Ендрю Маккарті опублікував нову видовищну світлину. Вона демонструє з’єднання Венери та Юпітера, що спостерігалося з 1 по 3 березня. Звичайно ж, насправді дві планети не перебували по сусідству — їх розділяла дистанція в 660 млн км. Але завдяки взаємному розташуванню на земному небі здавалося, що вони перебувають поряд. У момент найтіснішого зближення відстань між планетами становила приблизно 0,5°, що можна порівняти з кутовим діаметром повного Місяця.

Цікава цифра: 15 років

Космічний апарат Interstellar Boundary Explorer (IBEX)
Космічний апарат Interstellar Boundary Explorer (IBEX)

Космічний апарат Interstellar Boundary Explorer (IBEX) опинився у невизначеній ситуації. У п’ятницю, 24 лютого, в NASA повідомили, що 18 лютого він перезавантажився, але відтоді не виходить на зв’язок. IBEX був запущений у жовтні 2008 року для дослідження зовнішнього краю геліосфери, що являє собою межу між Сонячною системою та міжзоряним простором. Місія була розрахована приблизно на два роки, але робота зонда розтягнулася на 15 років. Його завданням було виявити глобальну взаємодію між плазмою сонячного вітру та міжзоряним середовищем навколо Сонячної системи. Місію очолює Південно-західний дослідницький інститут (SwRI) у Сан-Антоніо.

Що почитати у вихідні

Інколи важко зрозуміти, що відбувається з апаратами на навколоземній орбіті, оскільки люди слабо уявляють, чим орбітальні маневри відрізняються від руху по поверхні планети. Багато хто може пояснити загальні принципи польоту космічного корабля у вакуумі. Але маневри поблизу планети — це окремий набір питань, і ми вирішили розповісти читачам усе, що потрібно знати про орбітальні маневри.

Подібно до гравітаційних хвиль і гамма-сплесків, швидкі радіосплески (FRB) є одним із найпотужніших і найзагадковіших астрономічних явищ, відомих людству. Цими вихідними редакція The Universe Space Tech пропонує вам розібратися, що таке швидкі радіосплески та які методи існують для їх дослідження.

Читайте у попередньому дайджесті: NASA запустить перший ізраїльський космічний телескоп, а ровери Curiosity та Perseverance не зможуть виявити життя на Марсі: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії