«Космічний сендвіч» допомагає народжуватися маленьким планетам

Вчені запропонували новий механізм утворення небесних тіл у протопланетних дисках. Коли два з них формують тісний «сендвіч», то між ними може утворитися третє, що матиме значно менший розмір.

Планети, що формують космічний «сендвіч»
Планети, що формують «космічний сендвіч». Джерело: University of Warwick/Mark A. Garlick

«Космічний сендвіч»

Дослідники з Університету Ворика опублікували дослідження, присвячене хмарам пилу і газу навколо молодих зір, що називаються протопланетними дисками. Саме в таких народжуються світи, схожі на Землю, Юпітер чи Сатурн, а також на значно дрібніші тіла, на кшталт Плутона, Церери чи Ериди.

Саме утворенню останніх вчені приділили особливу увагу. Вони встановили, що коли у такому диску поруч утворюються дві достатньо масивні планети, то вони складають конфігурацію, яку вчені схарактеризували як «сендвіч». Вона створює сприятливі умови для утворення невеликих небесних тіл.

Дві зовнішні планети сильно обмежують потік пилу між ними. Вчені підрахували, що якби навіть уся речовина між цими двома планетами лишилася, то планета, яка могла б із неї утворитися, була б значно меншою за ті, що формують «половинки сендвіча».

Проміжки у дисках

Хоча ця теорія потребує подальших досліджень, вона може стати можливим поясненням формування малих планет, таких як Марс і Уран, які оточені більшими планетами.

Доцент і лавреат стипендії імені Дороті Ходжкін Фарзана Меру з кафедри фізики Університету Ворика каже: «За останнє десятиліття спостереження показали, що у протопланетних дисках є кільця і проміжки. Проміжки — це ті місця, де, за нашими очікуваннями, мають бути планети, й ми знаємо з теоретичних робіт, що планети спричиняють утворення пилових кілець безпосередньо біля них. Що саме відбувається у цих кільцях — важливе питання для астрономів усього світу».

«У нашому дослідженні ми припускаємо, що кільця є місцями формування планет і що в цих кільцях зараз формуються затиснуті небесні тіла. Це дуже відрізняється від традиційного погляду на їхнє формування, де ми зазвичай очікуємо, що планети формуються послідовно зсередини до краю диска та стають дедалі масивнішими. Цікаво, що є приклади, знайдені нами під час спостережень за екзопланетами, які підтверджують, що середня планета справді є менш масивною, ніж її сусіди».

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine