На Венері знайшли діючий вулкан

Дослідники виявили на Венері активний вулкан. Дані, на основі яких зробили висновок про його існування, були отримані ще 1991 року апаратом Magellan, який тоді досліджував планету.

Вулкан Маат на Венері. Джерело: NASA/JPL

Зображення зонда Magellan

Дослідник із геофізичного інституту Університету Аляски Роберт Геррік опублікував статтю, у якій доводить, що на Венері існує активний вулкан. Або, принаймні, він був активний кілька десятиліть тому. Річ у тім, що відкриття вчений зробив, користуючись даними зонда Magellan, який досліджував сусідню планету на початку 1990-х.

Дані його досліджень, що здійснювалися методом радіолокації поверхні, досі не були доступні у форматі, який би дозволяв проводити їхню цифрову обробку. Коли у Герріка з’явилася така можливість, він за допомогою комп’ютерів виявив активну вулканічну діяльність, що розвивалася протягом восьми місяців.

Вулкани Озза та Маат

Вихідною точкою для досліджень стали зображення гірських систем Озза та Маат, отримані зондом Magellan у лютому 1991 року. Ці дві деталі рельєфу є одними з найбільших гір Венери. Їх можна порівняти з найвеличнішими вулканами Землі, але вони мають відчутно менший нахил схилів.

Герріка зацікавило жерло на одному з куполів вулкана, яке на зображенні мало діаметр близько кілометра. Для порівняння він узяв знімок того ж місця, зроблений у жовтні того ж року. Різниця була відчутною.

Положення вулкану на Венері
Положення вулкана на Венері. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Круглий отвір діаметром в 1 км перетворився на яму неправильної форми приблизно 1,5 км у діаметрі всього за сім місяців. При цьому на зображеннях видно, що за цей час рівень магми у жерлі значно піднявся так, що його глибина складала кілька сотень метрів.

Вулканізм на Венері

Усе це дало змогу вченим стверджувати, що цей вулкан на Венері діє досі. Цей висновок дуже важливий для розуміння внутрішньої структури планети. Річ у тім, що на нашій сусідці відсутній рух літосферних плит. Тому звичайні у земних умовах механізми геологічної активності там не діють.

Проте поверхня Венери здається достатньо молодою, оскільки на ній занадто мало кратерів. І основним механізмом, який забезпечує її оновлення, вже деякий час вважається саме діяльність вулканів. Щоправда, досі у вчених не було розуміння того, чи відбуваються ці виверження раз на рік, раз на сто років чи раз на мільйон.

Науковці припускали, що планета може виявитися настільки ж ендогенно мертвою, як і Марс. Але з огляду на нове дослідження більш імовірною є можливість того, що виверження на ній відбуваються ледь не щорічно.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine