Ідеальна симетрія: астрономи знайшли незвичайний залишок наднової

Міжнародна група астрономів повідомила про відкриття раніше невідомого залишку наднової. Він демонструє дивовижну кругову симетрію своєї форми.

Отримані в радіодіапазоні зображення залишку наднової G305.4-2.2. Джерело: 10.48550/arxiv.2505.04041

Під час вибуху наднової її оболонка розлітається на всі боки, утворюючи ударну хвилю, що рухається з величезною швидкістю. Вона взаємодіє з навколишньою міжзоряною речовиною, формуючи туманність, що має назву залишок наднової.

Зазвичай, залишки наднових мають вигляд як дифузні структури, що розширюються. Але з цього правила є винятки. Нещодавно група астрономів абсолютно випадково виявила новий залишок наднової, який отримав позначення G305.4-2.2. Він був ідентифікований на зображеннях, отриманих австралійським радіотелескопом ASKAP.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

G305.4-2 привернув увагу дослідників тим, що має майже ідеально круглу форму. Тому вони дали йому прізвисько Телейос, що в перекладі з грецької означає «досконалий». Спостереження показують, що Телейос знаходиться на відстані або 7 170, або 25 100 світлових років від нас, що відповідає діаметру в 45,6 або 156,5 світлових років відповідно. Це дає два можливих сценарії. Або Телейос утворився зовсім недавно, і його вік становить менше тисячі років, або ж навпаки, його вік перевищує 10 тисяч років.

Астрономи підкреслюють, що виняткова кругова форма Телейоса вельми незвична для залишків наднових, оскільки лише деякі подібні структури демонструють подібну морфологію. Щоб пояснити його походження, автори дослідження розглядають кілька сценаріїв. На їхню думку, найбільш правдоподібним є наднова типу Ia, що виникла нижче галактичної площини. Такі об’єкти є результатом термоядерного вибуху білого карлика, чия маса перевищила межу Чандрасекара. Зазвичай це відбувається внаслідок злиття пари білих карликів або поглинання білим карликом речовини зорі-компаньйона.

Утім, учені підкреслюють, що у них поки немає прямих доказів для остаточного підтвердження цього сценарію. У майбутньому вони планують провести багаточастотні спостереження Телейоса з високою роздільною здатністю. Це допоможе обчислити швидкість його розширення, і дозволить точніше визначити властивості залишку.

Раніше ми розповідали про те, коли в нашій галактиці востаннє спалахувала наднова.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Розпочато полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зірок у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)
Науковці виявили гарячий примарний шлейф під Оманом, який впливає на форму Землі