У Чумацькому Шляху пара зір вибухне яскравіше за повний Місяць

У нашій Галактиці виявили унікальну подвійну систему з двох білих карликів, які неминуче зіткнуться та вибухнуть з неймовірною силою. Це відкриття допоможе розгадати таємниці наднових зір типу Ia — одних із найпотужніших вибухів у Всесвіті.

White dwarfs
Ілюстрація зближення двох білих карликів. Зображення згенероване ШІ ChatGPT

Астрономи з Ворікського університету у Великій Британії виявили дуже тісну пару білих карликів — залишків зір, що вже вичерпали своє паливо. Відстань між ними становить лише 1/60 відстані від Землі до Сонця, і з кожним днем вони зближуються. Обертаються вони навколо спільного центру мас по орбіті, яка займає приблизно 14 годин. Уже на межі спалаху білі карлики завершуватимуть оберт всього за 30–40 секунд. Це відкриття, опубліковане в Nature Astronomy.

За прогнозами, через 23 млрд років ці зорі зіткнуться, спричинивши вибух наднової типу Ia. Його світність у 10 разів перевищить яскравість Місяця, і він буде видимим на величезних космічних просторах. 

Ця система — перший підтверджений випадок подвійних білих карликів у нашій Галактиці, які можуть стати надновою. Вона підтверджує теорію, що такі катастрофічні події часто починаються саме з подібних пар. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Критична межа

Наднові типу Ia виникають, коли білий карлик «краде» масу у сусідньої зорі, доки не досягне критичної межі. Вибух такого типу — це ключовий інструмент для вимірювання відстаней у космосі, оскільки його світність завжди однакова. 

Хоча вибух відбудеться дуже нескоро, астрономи наразі вивчають цю подвійну систему за допомогою потужних телескопів. Система має рекордну загальну масу — 1,56 сонячних, що робить її ідеальним об’єктом для досліджень. 

«Це неймовірно цінна знахідка, — каже Джеймс Мандей, керівник дослідження. — Вона дає нам унікальний шанс зрозуміти, як еволюціонують зорі перед грандіозним вибухом». 

Чи загрожує вибух Землі?

На щастя, система розташована за 150 світлових років від нас, тому цей вибух не загрожує Землі.

Як би виглядав вибух цієї наднової, якби він відбувся зараз
Яким би був вибух цієї наднової, якби він стався зараз

Щоправда, до того часу Землі може вже не бути, адже через 5 млрд років наше Сонце перетвориться на червоного гіганта, який буквально знищить нашу планету, перетворивши її на «розпечену пательню». Якщо ще через 2 млрд років Сонце не поглине Землю, вона залишиться холодною та мертвою на орбіті навколо білого карлика — залишку нашої зорі, яка стане планетарною туманністю.

Раніше ми повідомляли про те, як вибух зорі 1604 року змінив наше розуміння Всесвіту.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Як досягти Марса та Церери за один політ
James Webb виявив приховану чорну діру в сусідній галактиці
Великий сюрприз: астрономи виявили планету на полярній орбіті навколо пари дивних зір
Танення льодовиків могло спричинити прискорення дрейфу континентів
Зміна траєкторії ракети Falcon 9 «украла» дані космічного експерименту
Зі швидкістю цунамі: піщаний апокаліпсис на Землі помітно навіть із космосу
Космічна скарбниця: Hubble зазнімкував кулясте скупчення
Темна матерія все ж може видавати себе при взаємодії зі світлом
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця
Чи справді телескоп James Webb може знайти життя у космосі?