Знайдена пара білих карликів із періодом обертання менше 7 хвилин

Новини астрономії, астрофізики та космології

Американські астрономи повідомили про відкриття затменної пари білих карликів, які мають найменший відомий період обертання — вони здійснюють один оберт навколо спільного центру мас всього за 6,91 хвилини. Відкриття було зроблено за допомогою інструменту KPED, призначеного для реєстрації змін яскравості та швидкості небесних тіл. Нещодавно він був встановлений на 2,1-метровий телескоп Національної обсерваторії Кітт-Пік.

Система отримала позначення ZTF J1539 + 5027 (ZTF J1539). Вона розташована на відстані 7,8 тис. світлових років від Сонця в сузір’ї Волопаса. Маса основного компонента становить 60% сонячної, маса його компаньйона ще приблизно втричі менша. Велика піввісь орбіти в системі дорівнює приблизно 78,5 тис. км, що можна порівняти з відстанню між центром Сатурна та внутрішнім краєм його кілець.

ZTF J1539 є затменною системою. Це означає, що час від часу тьмяніший компонент проходить на тлі яскравішого, блокуючи частину випромінюваного ним світла. У результаті кожні сім хвилин видимий блиск системи зменшується.

Знахідка становить значний інтерес для астрофізиків. ZTF J1539 + 5027 стане однією з найперспективніших цілей для космічної обсерваторії LISA (Laser Interferometer Space Antenna), яка займатиметься пошуком гравітаційних хвиль. Її запуск заплановано на 2034 рік.

На думку астрономів, ZTF J1539 є одним із найпотужніших джерел гравітаційних хвиль в околицях Сонця. Вони утворюються внаслідок взаємодії між білими карликами. Як показують розрахунки, щодня відстань між ними зменшується на 26 см. Однак злиття карликів малоймовірне — найімовірніше, у майбутньому вони стабілізуються і розпочнуть активний обмін речовиною.

За матеріалами https://www.caltech.edu