Hubble зазнімкував наслідки активності новонародженої зорі

Новонароджені зорі часто відрізняються дуже бурхливою поведінкою, що й демонструє представлений знімок, зроблений телескопом Hubble. На ньому можна побачити дві характерні структури, що нагадують хмари, які називаються об’єктами Хербіга-Аро.

Об’єкти Хербіга-Аро в туманності Оріона. Джерело: ESA/Hubble & NASA, B. Reipurth, B. Nisini

Об’єкти Хербіга-Аро є продуктом діяльності нещодавно сформованих світил, все ще оточених протопланетними дисками. За деяких обставин їхня взаємодія з речовиною з диска може спричинити утворення джетів, складених з іонізованого газу. Отже, молода зоря починає викидати матерію в навколишній простір.

Ця речовина рухається зі значною швидкістю, що досягає кількох сотень км/с. Її взаємодія з газопиловими хмарами призводить до утворення характерних ударних хвиль, які називаються об’єктами Хербіга-Аро. Їхня протяжність може досягати десяти світлових років. Також варто сказати, що об’єкти Хербіга-Аро є короткостроковим, за астрономічними мірками, явищем. Усього за кілька десятків тисяч років вони повністю розсіюються у міжзоряному просторі.

На знімку Hubble можна побачити два об’єкти Хербіга-Аро. Це яскраві хмари у правій верхній та нижній лівій частині кадру. Вони розташовані в туманності Оріона — одного з найближчих до нас зоряних «пологових будинків», розташованого на відстані 1250 світлових років від Землі. За даними вимірів Hubble, речовина в об’єктах рухається зі швидкістю близько 400 км/с.

Що стосується молодої зоряної системи, яка є джерелом викидів речовини, то вона прихована густими хмарами пилу в центрі знімка. Раніше астрономи вважали, що один з об’єктів Хербіга-Аро є наслідком життєдіяльності молодої зорі, у правій верхній частині знімка. Але наступні спостереження показали, що вона з ним не пов’язана.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine