Hubble зазнімкував зоряні феєрверки скупчення NGC 3603

На представленому знімку телескопа Hubble можна побачити яскравий розсип скупчення гарячих молодих зір, що чимось нагадує вибух феєрверку в небі. Це скупчення NGC 3603. Воно розташоване на відстані 20 тисяч світлових років від Сонця в сузір’ї Кіля.

Скупчення NGC 3603 (видимий та ІЧ діапазон). Джерело: NASA, ESA, R. O’Connell (University of Virginia), F. Paresce (National Institute for Astrophysics, Bologna, Italy), E. Young (Universities Space Research Association/Ames Research Center), the WFC3 Science Oversight Committee, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)  

NGC 3603 є однією з найбільших областей зореутворення Чумацького Шляху. Центр скупчення містить тисячі більш масивних, ніж наше Сонце, світил, що виникли 1-2 мільйони років тому в одному спалаху зореутворення. Найпримітнішою системою туманності є NGC 3603-A1. Вона складається з пари зір класу Вольфа-Райє масою в 120 і 90 сонячних. Лише через кілька мільйонів років ці гіганти завершать своє життя, перетворившись на наднові.

Центр скупчення NGC 3603. Джерело: NASA, ESA and Wolfgang Brandner (MPIA), Boyke Rochau (MPIA) and Andrea Stolte (University of Cologne)

NGC 3603 оточена щільними газопиловими хмарами — матеріалом, з якого формуються нові зоряні системи. Потужне ультрафіолетове випромінювання та зоряні вітри молодих світил туманності впливають на ці хмари, формуючи в них порожнини та надаючи їм вельми химерних форм.

Скупчення, подібні до NGC 3603, цікавлять астрономів з кількох причин. По-перше, вони є домівкою для наймасивніших зір нашої галактики, які чимось нагадують найперше покоління гігантських світил, що утворилися після Великого вибуху. Вивчаючи їх, астрономи можуть у певному сенсі зазирнути в минуле Всесвіту. По-друге, спостереження за процесами, що відбуваються всередині подібних пологових будинків, дають змогу краще зрозуміти, як відбуваються спалахи зореутворення, що виникають під час зіткнення галактик.

За матеріалами https://www.nasa.gov