Вчені досліджують, що сталося із гігантською зорею N6946-BH1. 2009 року вона спалахнула і зникла без залишку. Проте недавно було встановлено, що вона насправді не те, чим її вважали раніше.
Куди зникла гігантська зоря
2009 року в галактиці, що віддалена від нас на відстань 22 млн світлових років, велика зоря повелася вкрай дивно. Гігантське світило, масу якого тоді оцінювали у 25 разів більше за сонячну, несподівано збільшило свою яскравість. Усі вважали, що зоря спалахне як наднова.
За світилом тоді спостерігали космічні телескопи Hubble та Spitzer, а також Великий бінокулярний телескоп. Очікувалося, що зоря спалахне як наднова, але вона несподівано згасла. Тоді всі подумали, що йдеться про невдалу наднову, що інколи зустрічаються у Всесвіті. Проте зорі не було видно зовсім, ніби вона кудись зникла.
Можливо, вона насправді там була, але стала настільки тьмяною, що її не бачили земні телескопи, проте, як таке може бути, вчені не могли придумати нормального пояснення. Аж тут з’явився James Webb.
Злиття зір
На космічному телескопі James Webb є дві камери: NIRCam та MIRI. Вони працюють у ближньому та середньому інфрачервоному світлі, й саме їх націлили на місце, де мала б бути зоря. Вони знайшли чималий викид газу та пилу. Однак всередині був не один, а аж три об’єкти.
Чим вони є, вчені остаточно не впевнені, але вказують, що теорія невдалої наднової тепер здається вкрай сумнівною. Більш імовірним є те, що це було злиття зір, внаслідок якого і був викинутий матеріал.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine