Amazon уклав найбільший в історії пусковий контракт

Компанія Amazon оголосила про укладання «угоди століття»: найбільшого в історії комерційного пускового контракту. Він передбачає виведення супутників системи Kuiper, що призначені для надання послуги глобального супутникового інтернету. Компанія не назвала точну суму угоди, але відомо, що йдеться про мільярди доларів.

«Угода століття»

Amazon уклав пускові угоди з трьома компаніями — Arianespace, Blue Origin та ULA. Остання отримала замовлення на 38 запусків ракет Vulcan. Крім самих носіїв, угода також передбачає інвестиції в інфраструктуру, які дозволять наростити частоту запусків для потреб Amazon. Нагадаємо, що раніше Amazon уже замовив у ULA дев’ять ракет Atlas V.

Ракета Vulcan (концепт). Джерело: ULA

Arianespace отримав замовлення на запуск 18 ракет Ariane 6. Це найбільший контракт в історії компанії.

І, нарешті, компанія Blue Origin (як і Amazon, заснована Джеффом Безосом) уклала угоду на запуск 12 ракет New Glenn з можливістю додаткової покупки ще 15 ракет.

Ракета New Glenn в уявленні художника. Джерело: Blue Origin

Отже, у разі повної реалізації контракту, Amazon придбає 83 запуски. За словами представників компанії, вони забезпечать виведення основної частини супутників Kuiper.

Цікаво, що Amazon уклав контракти з усіма основними західними пусковими операторами, крім SpaceX. Утім, зважаючи на те, що Starlink є прямим конкурентом системи Kuiper, а також взаємну критику між Ілоном Маском та Джеффом Безосом, це не дивно. Водночас варто зазначити, що вибрані для розгортання системи ракети ще не введені в експлуатацію. Тож навіть у найкращому разі запуски супутників Kuiper навряд чи почнуться раніше ніж у 2023—2024 роках.

Система супутникового інтернету Project Kuiper

Amazon вперше оголосив про свої плани створити власну систему глобального супутникового інтернету 2019 року. Вона отримала назву Project Kuiper — на честь відомого астронома Джерарда Койпера. Угруповання складатиметься з 3226 апаратів, розгорнутих на орбітах висотою 590, 610 та 630 км. Amazon планує повністю покрити супутниковим інтернетом територію між 56° пн.ш. і 56° пд.ш., охопивши таким чином приблизно 95% населення Землі.

Супутникове сузір’я Kuiper (концепт). Джерело: Amazon

Два перші прототипи супутників системи будуть запущені малою ракетою RS1, яку створює компанія ABL Space Systems. Наразі ця місія запланована на кінець 2022 року.

Нагадаємо, що недавно SpaceX погодилася допомогти OneWeb і здійснити запуск тих супутників системи, що залишилися.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини й факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine