Міжнародній космічній станції іноді доводиться коригувати свою орбіту, щоб не впасти на Землю. Цей процес називається орбітальним перезавантаженням. Під час маневру на орбіті двигуни на МКС вмикаються, і вся величезна станція трохи піднімається. Що характерно, астронавтам навіть подобається цей процес, бо всередині починають відбуватися кумедні речі. Під час орбітального перезавантаження внаслідок невагомості станція починає рухатись навколо астронавтів, які, по суті, перебувають на місці та нікуди не рухаються. Екіпаж порівнює цю подію з катанням на гірці на ігровому майданчику — кожен намагається стати в чергу, щоб знову «спуститися».
«Незвично бачити, як вся станція буквально проходить повз тебе, поки ти просто перебуваєш на одному місці. Це схоже на прискорення автомобіля або літака — здається, ніби вас втискає назад у сидіння, хоча насправді сидіння вдавлюється у вас із прискоренням транспортного засобу», — розповідають астронавти про цей незвичайний досвід.
Щоб не спричиняти дискомфорт для екіпажу, коригування відбувається досить повільно. На ролику орбітальне перезавантаження тривало 12 хвилин 17 секунд, а швидкість орбітального маневру (дельта-V) склала 1,34 м/с. Тому на відео все прискорено у вісім разів. Але все одно виглядає весело! Астронавти явно насолоджуються цим досвідом.
На відео перезавантаження на МКС зазнає 66-та експедиція, в яку входять астронавти NASA Раджа Чарі, Томас Маршберн, Кайла Беррон та Марк Ванде Хей, а також астронавт з Європейського космічного агентства Матіас Маурер та космонавти «Роскосмосу» Антон Шкаплеров та Петро Дубров.
Особливість орбіти МКС
МКС зазвичай обертається на висоті близько 400 км над Землею. Але через атмосферний опір станція може втрачати висоту до 100 м на день. Тому потрібні регулярні коригування орбіти приблизно раз на місяць. Реального графіка перезавантаження немає, оскільки щільність земної атмосфери постійно змінюється залежно від обігрівання Сонцем. Отже, швидкість сходу з орбіти не є постійною величиною. Але МКС спускається на Землю швидше, ніж інші супутники на аналогічній висоті, через її величезні розміри та площу поверхні.
Також виконуються перезавантаження для оптимізації орбітальної позиції МКС для майбутніх транспортних засобів, що прибувають станцію. Це конкретне перезавантаження було виконане у березні 2022 року з використанням російського вантажного корабля «Прогрес-79». Запустивши двигуни на кілька хвилин, станція була піднята на потрібну висоту для приймання «Союзу» із новими членами екіпажу.
Проблема з двигунами для МКС
NASA заявляє, що всі двигуни МКС забезпечуються російським сегментом та вантажними космічними кораблями. Вони ж використовуються для перезавантаження орбіти, управління орієнтацією, маневрів щодо запобігання уламкам.
Однак у зв’язку з агресією росії проти України, співпраця з «Роскосмосом» на межі розриву. Міжнародна космічна станція фактично залишилася крихітною технологічною ниточкою, що пов’язує росію із західними країнами. Cygnus компанії Northrop Grumman — єдиний комерційний космічний корабель США, який наразі доступний для виконання операції перезавантаження. Хоча зараз він все ще перебуває у режимі випробувань — перший Cygnus, здатний виконувати перезавантаження, прибув на МКС у лютому 2022 року.
Нагадаємо, що раніше ми показували, як астронавти спілкуються у космосі без слів.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine