Використовуючи дані місії Gaia ESA, астрономи виявили велику кількість зір віком понад 13 млрд років, що мають орбіти, подібні до сонячної. Ця знахідка змусила вчених переглянути вік нашої галактики Чумацький Шлях.
«Галактика Чумацький Шлях складається з гало, центральної опуклості, смуги та дисків: товстого і тонкого. Більшість зір розташовані в тонкому диску і здійснюють організоване обертання навколо центру галактики. Зорі середнього віку, такі як наше 4,6-мільярдне Сонце, належать до тонкого диска, який, за припущеннями, почав формуватися приблизно 8–10 млрд років тому», — пояснює доктор Самір Непал з Потсдамського інституту астрофізики ім. Лейбніца.
Астрономи вивчили зорі на відстані близько 3200 світлових років від Сонця, використовуючи новий набір даних Gaia. Вони виявили значну кількість дуже старих світил на орбітах із тонкими дисками. Більшості з них понад 10 млрд років, а деяким — більш ніж 13 млрд.
Ці стародавні зорі демонструють широкий спектр металевих складів: деякі з них дуже бідні на метали, як очікувалося, в той час як інші мають вдвічі більший вміст металів, ніж наше набагато молодше Сонце. Це вказує на швидке збагачення металами на ранній стадії еволюції Чумацького Шляху.
«Ці давні зорі в диску свідчать про те, що формування тонкого диска Чумацького Шляху почалося набагато раніше, ніж вважалося досі, приблизно на 4–5 млрд років. Це дослідження також підкреслює, що наша галактика мала інтенсивне зореутворення в ранні епохи, що призвело до дуже швидкого збагачення металами внутрішніх областей і формування диска», — зазначив Самір Непал.
Це відкриття узгоджує хронологію формування диска Чумацького Шляху з хронологією формування галактик з високим червоним зміщенням, які спостерігаються космічним телескопом NASA / ESA / CSA James Webb та ALMA.
Відкриття також вказує на те, що холодні диски могли формуватися і стабілізуватися в історії Всесвіту набагато раніше, ніж вважалося досі, що надає нове розуміння еволюції галактик.
Раніше ми повідомляли про те, як у центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс».
За матеріалами sci.news