У NASA оголосили вимоги для компаній, які хочуть позмагатися за право здійснити дві наступні пілотовані приватні місії на МКС. З одного боку, умови стали жорсткішими. З іншого — у претендентів з’явилося більше можливостей для того, аби перемогти.

Приватні місії на МКС
2 квітня у NASA оголосили умови конкурсу на здійснення наступних двох місій за програмою приватних пілотованих польотів на МКС. У минулі роки Axiom Space вже встигла довести, що ідея ця, попри усю складність, варта втілення в життя.
NASA розглядає приватні космічні польоти на МКС як сходинку до реалізації концепції недержавних космічних станцій, які мають прийти їй на зміну вже до кінця цього десятиліття. Науковці планують передати компаніям свій досвід.
Саме з огляду на це були розроблені дещо оновлені правила для участі. Головним є питання про компетентність командира екіпажу місії. Як і раніше, він повинен мати досвід управління МКС в минулому. Але тепер на додачу до цього претендент ще й має впродовж останніх 5 років брати участь у програмах, пов’язаних із діяльністю МКС, або пройти спеціальну перепідготовку.

Боротьба за місце у програмі
На перший погляд, нові вимоги сильно звужують коло претендентів на посаду командира приватної місії. Однак насправді все навпаки, адже в нових правилах є ще кілька пунктів, яких не було раніше. Зокрема, командир місії тепер може бути не тільки з NASA, але й канадської, європейської та японської космічних агенцій.
Також у правилах тепер є пункт, згідно з яким кандидат (а відповідно, і весь проєкт місії) може бути розглянутий окремо, навіть якщо він не відповідає вимогам, але має певний досвід. Усе це може полегшити захід у цю надзвичайно вузьку нішу нових гравців.
Попередні чотири приватні пілотовані місії здійснила Axiom Space. Це і не дивно, з урахуванням того, що саме ця компанія має в майбутньому збудувати одну з вищезгаданих приватних космічних станцій. І вона ж лишається головним претендентом на здійснення п’ятого та шостого польотів.
Минулого року Axiom уже найняла колишніх астронавтів Тіма Піка та Коіті Вакату. Останній є дуже важливим, оскільки потенційно може очолити екіпаж із вихідців з азійсько-тихоокеанського регіону. Тож компанія міцно утримує лідерство.
Але цього разу їй може скласти конкуренцію, наприклад, Vast, яка теж планує будувати свою станцію. І все це відбувається на тлі невизначеності, коли ж саме мають відбутися ці два польоти. Раніше за правилами була одна приватна місія на рік, але тепер вони мають відбуватися вдвічі швидше. Тож йдеться про 2026-й чи про 2026–2027 роки, поки що незрозуміло.
За матеріалами spacenews.com