Науковці створили гарячого кота Шредінгера

Кіт Шредінгера — це уявний експеримент, який дозволяє продемонструвати, як проявляються квантові ефекти у макровсесвіті. Нещодавно вчені встановили, що можуть існувати дуже гарячі фізичні системи, які мають саме такі властивості.

Кіт Шрьодінгера
Кіт Шредінгера. Джерело: phys.org

Квантові стани Шредінгера

Квантові стани можуть бути створені й спостерігатися лише в дуже контрольованих умовах. Дослідницькій групі з Інсбрука (Австрія) вдалося створити так звані гарячі стани кота Шредінгера в надпровідному мікрохвильовому резонаторі. Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, показує, що квантові явища можна спостерігати й використовувати і в менш досконалих, більш теплих умовах.

Стани кота Шредінгера — це захопливе явище у квантовій фізиці, в якому квантовий об’єкт існує одночасно у двох різних станах. В уявному експерименті Ервіна Шредінгера — це кіт, який одночасно живий і мертвий.

У реальних експериментах така одночасність спостерігається в розташуванні атомів і молекул, а також у коливаннях електромагнітних резонаторів.

Раніше ці аналоги уявного експерименту Шредінгера створювалися шляхом попереднього охолодження квантового об’єкта до його основного стану — стану з найнижчою можливою енергією.

«Гарячі» квантові стани

Тепер дослідники під керівництвом Герхарда Кірхмайра та Оріоля Ромеро-Ісарта вперше продемонстрували, що справді можна створювати квантові суперпозиції з термічно збуджених станів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару

«Шредінгер у своєму уявному експерименті також використовував живого, тобто «гарячого» кота», — розповідає Кірхмайр з кафедри експериментальної фізики Інсбрукського університету та Інституту квантової оптики та квантової інформації (IQOQI) Австрійської академії наук. — Ми хотіли з’ясувати, чи можна генерувати квантові ефекти, виходячи з «холодного» основного стану, чи ні».

У своєму дослідженні вчені використовували трансмоновий кубіт у мікрохвильовому резонаторі для генерації станів кота. Їм вдалося створити квантові суперпозиції при температурі до 1,8 Кельвіна, що в 60 разів перевищує температуру навколишнього середовища у вакуумі.

«Наші результати показують, що можна генерувати сильно змішані квантові стани з різними квантовими властивостями», — пояснює Ян Янг, який проводив експерименти, описані в дослідженні.

Для створення гарячих станів кота Шредінгера дослідники використовували два спеціальні протоколи. Ці протоколи раніше використовувалися для створення станів кота, починаючи з основного стану системи.

Квантові ефекти в «гарячих» середовищах

«Багато колег були здивовані, коли ми вперше розповіли їм про наші результати, адже зазвичай ми думаємо про температуру як про щось, що руйнує квантові ефекти, — додає Томас Аґреніус, який допомагав розвивати теоретичне розуміння експерименту. — Наші вимірювання підтверджують, що квантова інтерференція може зберігатися навіть за високих температур».

Ці результати дослідження можуть принести користь у розвитку квантових технологій. «Наша робота показує, що можна спостерігати й використовувати квантові явища навіть у менш ідеальних, більш теплих середовищах, — підкреслює Кірхмайр. — Якщо ми можемо створити необхідні взаємодії в системі, температура врешті не має значення».

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років