DARPA виявив дивовижний феномен від ракет SpaceX Falcon 9

Унікальний експеримент DARPA з прослуховування атмосфери випадково виявив дивовижний феномен: ракети SpaceX Falcon 9 під час повернення на Землю тимчасово «вимикають» частину іоносферних електронів. Це відкриття може стати новим інструментом для відстеження космічних об’єктів і навіть виявлення потенційних загроз. 

SpaceX Falcon 9
Політ ракети SpaceX Falcon 9. Фото: Unsplash

Атмосфера — гігантський датчик 

Програма AtmoSense Агентства перспективних досліджень МО США (DARPA) використовує атмосферу як глобальний сенсор. Метою є фіксування акустичних та електромагнітних хвиль, щоб виявляти події на поверхні Землі від вибухів до природних катастроф або загрози національній безпеці, наприклад, запуск міжконтинентальних ракет. Однак під час тестувань у Нью-Мексико науковці зробили неочікуване відкриття, отримавши незвичні дані: різке падіння концентрації електронів у верхніх шарах атмосфери. 

AtmoSense
На цьому графіку показані результати моделювання поширення акустичних хвиль, що виникають внаслідок збурення потужністю в кілотоннах, яке відбувається поблизу Землі, наприклад, під час землетрусу або виверження вулкана. Також зображений метод виявлення приладів, розроблений і випробуваний у межах програми AtmoSense, яка використовує наземні приймачі для вимірювання впливу акустичних хвиль, згенерованих вибухом, на сигнали Глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS)

«Уявіть шланг з водою, який раптом стискають потік різко зменшується. Так само ракета, проходячи крізь іоносферу, тимчасово «витісняє» електрони», пояснює Майкл Наяк, керівник проєкту. 

Слід Falcon 9

Порівнявши дані з десятків запусків SpaceX, команда виявила, що кожен вхід Falcon 9 в атмосферу супроводжується аналогічним ефектом. Це відкриває нові можливості для відстеження космічних апаратів навіть без традиційних радарів. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Falcon 9
Розділення першого та другого ступенів ракети Falcon 9 створюють неймовірні шлейфи в небі після заходу Сонця. Фото: @johnkrausphotos

Відкриття може допомогти розробити технології моніторингу неідентифікованих об’єктів, що повертаються в атмосферу, дозволить точніше вивчати вплив ракет на іоносферу, а також може стати частиною системи попередження про потенційні загрози. 

DARPA планує представити детальні результати дослідження на семінарі, який пройде 15–17 квітня. А поки що Falcon 9 продовжує бити рекорди: понад 450 успішних місій, кожна з яких тепер залишає не лише вогняний слід, а й «електронну тінь». 

«Ми випадково знайшли новий спосіб «бачити» космічні апарати. Але тепер треба зрозуміти, як це використати в корисних цілях», додає Наяк. 

Раніше ми повідомляли про те, як політ Falcon 9 випадково підсвітив космічну станцію майбутнього.  

За матеріалами darpa.mil

Новини інших медіа
На світлину Google Earth випадково потрапив супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди