DARPA представила шість моделей безпілотників для війн майбутнього

Американські військові готуються до прийняття на озброєння нових безпілотних літаків (БПЛА), здатних вертикально злітати та приземлятися. Агенція провідних оборонних дослідницьких проєктів (DARPA) оголосила про перехід до нового етапу випробувань експериментальних літаків, оцінюючи проєкти на предмет ризиків та ефективності. Перші випробувальні польоти шести перспективних моделей БПЛА нового покоління можуть розпочатися вже 2026 року.

Програма отримала назву Advanced Aircraft Infrastructure-less Launch and Recovery (ANCILLARY). Її мета — випробувати нові безпілотні літальні апарати, здатні здійснювати вертикальний зліт та посадку, що дозволить їм діяти з авіаносців без злітно-посадкових смуг.

X-plane — це позначення експериментальних літальних апаратів, що використовується Міністерством оборони США. До прикладу, Bell X-1 був першим пілотованим літаком, який подолав звуковий бар’єр, а X-15 досяг рекордних швидкостей та впровадив нові силові установки.

ANCILLARY
Програма Advanced Aircraft Infrastructure-less Launch and Recovery (ANCILLARY) та шість запропонованих БПЛА для армії США

VTOL-літаки не потребують злітно-посадкової смуги, що значно спрощує їхній запуск. DARPA також прагне, щоб ці літаки могли працювати в несприятливих погодних умовах без наземного екіпажу або інфраструктури, що дозволить їм діяти в ширшому спектрі бойових умов.

DARPA сподівається, що ці літаки допоможуть ВМС США ідентифікувати судна за межами прямої видимості. Інтерес до програми виявили також армія, ВПС, берегова охорона та командування Сил спеціальних операцій США.

ANCILLARY
Концепт БПЛА з вертикальним злетом та посадкою для програми ANCILLARY

Серед компаній, що беруть участь у тендері, є AeroVironment, Griffon Aerospace, Karem Aircraft, Method Aeronautics, Northrop Grumman та дочірня компанія Lockheed Martin — Sikorsky.

VTOL може бути досягнута різними способами. Наприклад, конструкція Sikorsky на батареях злітає вертикально як гелікоптер, а потім летить горизонтально як літак. Karem Aircraft запропонувала літак на важкому паливі з ротором, що нахиляється для горизонтального польоту і зависання.

ANCILLARY
Концепт БПЛА з вертикальним злетом та посадкою для програми ANCILLAR

DARPA планує збільшити використання БПЛА втричі в найближчі роки. Невеликі розміри та мала вага апаратів ANCILLARY дозволять ВМС зберігати на борту більше літаків і запускати їх із палуби без спеціалізованого обладнання.

ANCILLARY
Концепт БПЛА з вертикальним злетом та посадкою для програми ANCILLARY, який стартує з авіаносця

Наразі програма ANCILLARY перебуває на етапі 1b. Випробування триватимуть 10 місяців: із червня 2024 року до весни 2025-го. Протягом цього часу DARPA оцінюватиме індивідуальні розробки виробників на основі безпеки їхніх систем і тестів у повітрі. Потім проєкт перейде до фази 2, де учасники представлять деталі проєктування і будівництва Х-plane, а також плани випробувань. Випробувальні польоти найперспективніших проєктів мають розпочатися на початку 2026 року.

ANCILLARY
Концепт БПЛА для програми ANCILLARY

Команда також зазначила, що у майбутньому допоміжні системи можуть бути вдосконалені за рахунок сенсорних інновацій, досягнень у галузі штучного інтелекту (ШІ) або проривів у створенні більш автономних літальних апаратів.

Раніше ми повідомляли про те, як ядерна ракета від NASA і DARPA злетить у космос 2027 року.

За матеріалами space.com

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео