DARPA завершила випробування гіперзвукового апарату

Американська оборонна агенція DARPA завершила випробування експериментального гіперзвукового апарату. Тепер на його основі збираються створити зброю.

Художній концепт апарату HAWC
Художній концепт апарату HAWC. Джерело: Lockheed Martin

Завершення випробувань DARPA

Агенція перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США (DARPA) оголосила про завершення літних випробувань гіперзвукового літального апарату. Експериментальний апарат HAWC був скинутий із борту бомбардувальника B-52, використав ракетний прискорювач для набору необхідної швидкості, після чого увімкнув прямоточний реактивний двигун.

Це був четвертий експериментальний політ HAWC, здійснений за однойменною програмою. Апарат подолав 556 км та досягнув висоти 18,6 км. Місце і точний час проведення випробування лишаються невідомими.

За словами представників DARPA, усі основні цілі програми HAWC на сьогодні досягнуті. Тепер вони розраховують на початок програми «Більше можливостей HAWC» (MOHAWC), метою якої є досягнення ще дивовижніших результатів і створення апарату для збройних сил США.

Гіперзвуковий апарат як зброя

Разом із DARPA у програмі HAWC бере участь і Lockheed Martin. Спільно з Aerojet Rocketdyne вони вже зараз займаються розробкою зброї на основі експериментальних зразків. За їхніми оцінками, останній політ знаменує перемогу в цій царині. Судячи з усього, кінцевим результатом має стати гіперзвуковий безпілотний літальний апарат.

В основі нових експериментальних апаратів лежить гіперзвуковий прямоточний повітряно-реактивний двигун (ГППРД). Як і у звичайних рушіях, працює він завдяки реактивному імпульсу, який утворюється внаслідок згоряння палива у потоці повітря, що надходить до його камери.

Але оскільки працює він на швидкостях значно вищих за ті, з якими мають справу більшість літаків, усі рухомі частини турбін, які у них є, ГППРД просто заважали б. Засмоктування повітря і тяга в ньому відбуваються виключно внаслідок геометрії сопла.

Подальші дослідження будуть спрямовані на удосконалення технології ГППРД та зменшення компонентів системи. Вони доповнять випробування американської гіперзвукової ракети, повністю боєздатний зразок якої здійснив політ у грудні 2022 року.

За матеріалами www.space.com.

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine