Що таке гіперзвукові ракети «Кінжал»

Під час масованого обстрілу України 26 січня ЗС РФ вдарили по Києву та Запоріжжю ракетами Х-47 «Кінжал», про що розповів речник Повітряних сил Юрій Ігнат. Щоб зрозуміти, чому росіяни так вихваляються цією зброєю і чи варто її боятися, потрібно розглянути основні факти.

Гіперзвукова ракета «Кінжал» та її носій. Джерело: www.themoscowtimes.com

Росія атакувала Україну гіперзвуковим «Кінжалом»

19 березня росія завдала удару по військових об’єктах поблизу Івано-Франківська. Як заявила країна-агресорка (і ці заяви невдовзі були підтверджені розвідкою НАТО), територія України була вражена ракетами Х-47М2 «Кінжал».

Це абсолютно нові гіперзвукові крилаті ракети, які раніше жодною країною не застосовувалися. Запускається Х-47М2 з літака, причому він має бути спеціально обладнаним для того, аби нести такі ракети. Попри те, що російська армія поставила «Кінжал» на озброєння ще 2017 року, на сьогодні їхніми носіями можуть бути тільки модифіковані перехоплювачі МіГ-31.

Тому, попри відчутну потенційну небезпеку від окремо взятої ракети, запускати їх багато росіяни не зможуть. Крім того, експерти впевнені, що цієї зброї у країни-агресорки дуже мало.

Технічні особливості «Кінжалу»

Головне, що треба знати про Х-47М2, — це те, що конструкція її принципово не відрізняється від інших крилатих ракет. Це той самий безпілотний літальний апарат, що майже повністю складається з реактивного двигуна, бака з пальним та невеликих крил. Призначений він усього для одного польоту, в кінці якого він має вразити ціль боєголовкою.

Боєголовка у «Кінжалу» від інших крилатих ракет не відрізняється — це ті самі 480 кг вибухової речовини. Теоретично ракета також може нести невеликий ядерний заряд, але навіть те, чи існують вони в реальності, достеменно невідомо.

Основна відмінність гіперзвукових ракет від звичайних — їхній двигун, здатний розганяти ракету до високих швидкостей. Російські медіа повідомляють, що «Кінжал» здатний усього за кілька десятків секунд розігнатися до 5000 км/год, після чого його швидкість продовжує збільшуватися. За заявами країни-агресорки, вона може сягати 14 800 км/год. А дистанція пуску складає 3000 км.

Щоправда, ці дані незалежними експертами поки що не підтверджені. Якщо «Кінжал» справді є повноцінною гіперзвуковою ракетою, то навколо нього має спостерігатися цікаве явище. Від неймовірного тертя повітря біля корпусу ракети має переходити у стан плазми.

Теоретично це створює невеличкі додаткові радіоперешкоди, але і на корпус апарата впливає негативно. При цьому в польоті ракета має виглядати так, ніби перебуває у вогняному коконі.

Переваги гіперзвукових ракет

Попри всі заяви росіян про неймовірну ефективність нової зброї, експерти не схильні переоцінювати її революційність. Єдине, чим нові ракети відрізняються, — їхня швидкість. Вона призводить до двох основних наслідків. Перший — ракету надзвичайно важко перехопити.

Росіяни заявляють, що США не здатні побачити їхні старти над Україною, але, схоже, у НАТО таки є якість козирі у рукаві, наприклад, сузір’я комерційних супутників. Його можливості вони й самі досі не до кінця розуміють. У будь-якому разі, проблема з гіперзвуковими ракетами лише у тому, що в них важко влучити. Якщо заздалегідь знати, де застосовувати засоби ППО, то шанс їх збити є.

Другий наслідок високої швидкості ракети — перед вибухом вона здатна пробивати будь-яку броню. Саме тому їх насамперед розглядають як засіб проти великих кораблів та бункерів.

«Немає таких засобів, які можуть виявляти та збивати такі надшвидкі ракети, як «Кінжал». Це ракета, що летить балістичною траєкторією. МіГ-31 доставляє її до верхніх шарів атмосфери, там запускає, і вона вже летить та з величезною швидкістю опускається на ціль», — заявив в ефірі національного марафону речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Експерти згодні, що головний ефект від нової зброї — психологічний. Гіперзвукові ракети є у Китаю та США. Однак в обох країнах вони так і лишаються експериментальними. В останні місяці росіяни кілька разів використовували «Кінжал» проти мирних цілей в Україні. Ефективним засобом для їхнього ураження може стати система Patriot. Але тільки за умови застосування додаткових засобів розвідки.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine