CERN може зупинити Великий адронний колайдер для економії електроенергії

Великий адронний колайдер, на якому проводяться експерименти з вивчення темної матерії та бозону Гіггса, може бути вимкнений. Це змушує економити енергію для зменшення залежності від постачань російського газу.

Великий адронний колайдер
Великий адронний колайдер. Джерело: www.bbc.com

Як російський газ впливає на темну матерію

Природний газ, постачання якого до Європи росія намагається перетворити на інструмент шантажу, може вплинути на фундаментальні фізичні дослідження. Для того, аби зменшити залежність континенту від країни-агресорки різні європейські організації розробляють заходи щодо кардинального зниження споживання електроенергії.

Серед них і Європейська організація з ядерних досліджень, відома як CERN. Вона оголосила, що розробляє плани з зупинки своїх прискорювачів, зокрема і Великого адронного колайдера (ВАК), на якому кілька років тому був знайдений бозон Гіггса.

Зараз цей велетенський прискорювач працює майже без зупинок. Вчені продовжують розгадувати таємниці Всесвіту. Вони вивчають властивості частинки, що надає речовині масу, та намагаються розгадати, чим є темна матерія. Також у центрі багато експериментують з антиречовиною.

Великий адронний колайдер зупинять заради безпеки

ВАК розташований на кордоні Швейцарії та Франції, але живиться він саме від французької електромережі. У пікові години він споживає 200 МВт електроенергії, що втричі менше, ніж сусідні міста. Попри це керівник центру Серж Клоде висловив занепокоєння, що експерименти можуть викликати перенавантаження системи, що призведе до аварійної зупинки.

ВАК коштує 4,4 млрд доларів, тому його аварійне вимкнення може призвести до значних пошкоджень. Зокрема надпровідні магніти, які коректують траєкторію променя часток, взагалі не можна вимикати, хоча це дозволило б зекономити ще 25 відсотків енергії. За словами Клоде, загальний план призупинки експериментів буде представлений упродовж місяця.

Зараз CERN веде перемовини зі своїм постачальником — енергетичним гігантом EDF SA — про те, щоб вони за добу висилали їм попередження про необхідність вимкнення. Багато західноєвропейських підприємств мають угоди щодо цього на випадок необхідності економії, але фізики-ядерники досі з такою необхідністю не стикалися.

Попри те, що газові сховища Західної Європи заповнені майже повністю, на теплові електростанції припадає підвищене навантаження. Річ у тім, що недавно EDF SA помітила корозію на трубопроводах одного зі своїх ядерних реакторів, і це викликало необхідність провести ремонтні роботи на усіх енергоблоках цього типу.

Зараз у Франції зупинено 12 ядерних реакторів, і видобуток енергії замість них поклали саме на теплові електростанції. Тож EDF SA має необхідність знизити пікове навантаження на електромережі на 15 відсотків. Але до кінця зими атомні електростанції обіцяють знову запустити, тож можлива зупинка досліджень загадок Всесвіту буде тимчасовою.

За матеріалами www.wsj.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine