Обсерваторія Gaia зазнімкувала телескоп James Webb

Група супроводу місії Gaia опублікувала знімок, зроблений 18 лютого. На перший погляд, це нічим не примітне зображення демонструє кілька зірок. Але насправді одна з точок на фото — це не зоря, а рукотворний об’єкт. У поле зору Gaia потрапив знаменитий телескоп James Webb (JWST).

Знімок неба, зроблений обсерваторією Gaia. На врізці зображений телескоп JWST. Джерело: ESA/Gaia/DPAC; CC BY-SA 3.0 IGO

Обидва апарати перебувають на гало-орбіті, розташованій навколо точки Лагранжа L2 системи Сонце-Земля. У момент знімкування їх розділяла дистанція у мільйон кілометрів. Це майже втричі більше, ніж відстань між Землею та Місяцем. Також варто зазначити, що Gaia не призначена для фотографування небесних тіл. Основне завдання обсерваторії — визначення точного положення, відстані, швидкості власного руху та кольору зір.

Проте на борту апарата є прилад під назвою sky mapper, що здійснює сканування небесної сфери. Після запуску JWST європейські фахівці розрахували, що 18 лютого телескоп опиниться у полі зору інструмента. Попри величезну дистанцію, йому справді вдалося відобразити світло, що відбилося від сонцезахисного екрана та дзеркала телескопа.

Орбіти обсерваторії Gaia та телескопа JWST. Джерело: ESA/Gaia/DPAC; CC BY-SA 3.0 IGO

Що стосується самого JWST, то телескоп все ще перебуває на стадії калібрування та поступового охолодження своїх наукових інструментів. Очікується, що він зможе розпочати регулярні наукові спостереження на початку літа 2022 року.

Раніше ми писали про те, як JWST зробив селфі та надіслав фото далекої зорі.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine