Біля стародавньої зорі виявлено три екзопланети

Американські астрономи повідомили про відкриття трьох екзопланет, які обертаються навколо зорі TOI-561, розташованої на відстані 280 світлових років. Її маса приблизно на 20% менша за масу нашого Сонця за наполовину меншої світності.

Суперземля в уявленні художника. Джерело: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

Особливість відкриття полягає у віці системи. За оцінками астрономів, TOI-561 сформувалася приблизно 10 млрд років тому. Отже, екзопланети, що обертаються навколо неї, є одними з найстаріших відомих нам позасонячних світів.

Найближча до зорі екзопланета TOI-561 b розташована від неї на такій невеликій відстані, що на один оберт навколо центрального світила їй потрібно всього 11 годин. Її денний бік розігрітий до температури близько 1750°C. Цей об’єкт за розміром приблизно на 45% більший за нашу планету та втричі важчий. Його середня густина становить близько 5,5 г/см³, що майже дорівнює середній густині Землі. За словами астрономів, за звичайних обставин тіло такого розміру мало б мати помітно більшу густину. Але в цьому випадку необхідно враховувати його вік — TOI-561 b сформувалася в епоху, коли у Всесвіті існувало набагато менше важких елементів, ніж зараз.

Друга екзопланета TOI-561 с робить один оберт навколо зорі за 10,8 дня. Її радіус втричі перевершує земний, а масу поки що не визначено. Що стосується найвіддаленішої екзпопланети TOI-561 d, то її період обертання становить 16 днів. Астрономам вдалося виміряти і її радіус (2,3 земних) і масу (7 земних). Це дає середню густину близько 1,6 г/см³, що можна порівняти з густиною Нептуна.

За матеріалами https://arxiv.org