Виявлена одна з наймолодших галактик в околицях Чумацького Шляху

Більшість зоряних систем в околицях Чумацького Шляху є досить «зрілими» — їхній вік вимірюється мільярдами років. Водночас сучасні теоретичні моделі свідчать про те, що у Всесвіті все ще повинні йти процеси формування нових галактик.

Міжнародна група астрономів спробувала виявити подібні об’єкти. Для цього вони скористалися архівом даних телескопа «Субару» і методами машинного навчання. Вчені створили нейромережу, здатну розрізняти галактики, спостережні характеристики яких відповідають передбаченим властивостям молодих систем.

Галактика HSC J1631 + 4426. Джерело: NAOJ/Kojima et al.

За підсумками роботи нейромережа склала вибірку з 27 кандидатів, які відповідають параметрам пошуку. Після додаткових перевірок астрономи зупинили свій погляд на найперспективнішому об’єкті — галактиці HSC J1631+4426. Вона розташована на відстані 430 млн світлових років у сузір’ї Геркулеса.

Результати спектральних досліджень говорять про те, що зорі галактики містять у 62 рази менше кисню, ніж Сонце. Це найменше значення за всю історію спостережень. Як і інші хімічні елементи важчі за гелій, кисень синтезується в зоряних надрах під час термоядерних реакцій. Настільки малий вміст O₂ свідчить про те, що більша частина світил, що входять до складу HSC J1631+4426, дуже молода.

Ще одна цікава особливість HSC J1631+4426 полягає в її надзвичайно малій масі, що становить лише 800 тис. сонячних. Це в 100 тис. разів менше маси Чумацького Шляху і порівнюється з деякими кулястими зоряними скупченнями.

Відкриття підтверджує положення сучасної космологічної моделі, згідно з якою в нашому Всесвіті все ще формуються нові галактики. Водночас цей процес поступово добігає кінця. Прискорене розширення Всесвіту призводить до того, що щільність матерії в ньому поступово зменшується. У майбутньому це стане причиною припинення появи нових зоряних систем. Цілком можливо, що HSC J1631+4426 є представником останнього галактичного покоління.

За матеріалами https://www.eurekalert.org