Науковці визначили форму пилу у віддаленій зоряній системі

Астрономи використали масив радіотелескопів ALMA для того, аби дослідити систему HL Тельця. Вони виміряли поляризацію випромінення від газопилового диска, який оточує цю зорю. Виявилося, що частинки у ній мають форму, далеку від сферичної, й навіть розгорнуті в одному напрямку.

Поляризація у газопиловому диску
Поляризація у газопиловому диску. Джерело: NSF/AUI/NRAO/B. Saxton/Stephens et al.

Дослідження газопилового диска

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) — це один із найбільших у світі радіотелескопів, розміщений у пустельній частині Південної Америки. Одним із його головних завдань є дослідження того, як відбувається народження планетних систем.

Нещодавно астрономи використали його для спостереження за зорею HL Тельця. Це молоде та яскраве світило розташоване на відстані 480 св. років від нас, і науковці вже достатньо давно знають, що його оточує протопланетний диск. Цілком можливо, що десь у ньому вже народжуються майбутні планети, але цього разу вчених цікавило інше.

У минулих дослідженнях астрономи помітили, що випромінювання, яке проходить крізь диск, є поляризованим. Це означає, що коливання електромагнітних хвиль відбуваються переважно в одній площині. Своєю чергою це свідчить про те, що форма частинок у диску відрізняється від сферичної.

Як поводяться частинки у диску

Нове дослідження, опубліковане 15 листопада, мало на меті вивчити особливості будови пилового диска. Для цього було здійснено у 10 разів більше вимірювань поляризації і у 100 разів вимірювань загалом, ніж при дослідженні будь-якого іншого газопилового диска.

При цьому зображення газопилового диска було отримане з роздільною здатністю 5 а.о. Це приблизно дорівнює відстані від Сонця до Юпітера. Загалом дослідження підтвердило, що частинки у диску відчутно витягнуті.

Найцікавіший висновок стосується того факту, що у диску є проміжки, які ділять його на окремі кільця. Виявилося, що поляризація випромінювання особливо сильна саме там, де пилу мало, а не там, де його багато.

Крім того, виявилося, що поляризація у проміжках сильно різниться в залежності від напрямку, в той час, як у самих кільцях вона більш-менш рівномірна. Це свідчить про те, що у щілинах диска частинки не просто витягнуті, а ще й вирівняні усі в одному напрямку.

Що стало причиною цього, вчені не знають, але відкидають ідею, що за це відповідальне магнітне поле. Скоріше, вирівнювання зерен відбулося внаслідок якогось механічного процесу.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine