Астронавт-рекордсмен повернувся на Землю після «полону» на МКС

Астронавт NASA Марк Томас Ванде Хай повернувся на Землю після 355 днів, проведених на Міжнародній космічній станції. Таким чином, він встановив новий рекорд найтривалішого перебування на орбіті серед американських астронавтів. Повернення на Землю відбулося на російському космічному кораблі. Разом із Марком повернулися його російські колеги Антон Шкаплеров та Петро Дубров. Це все відбувалося на тлі зростання напруженості між росією та західними країнами через широкомасштабне вторгнення рф в Україну.

Марк Томас Ванде Хай
Марк Томас Ванде Хай одразу після повернення на Землю. Фото: NASA

Існував ризик того, що росія може залишити Марка в «полоні» на МКС на орбіті. Напруга зросла після того, як «роскосмос» через РІА «Новости» опублікував провокаційне відео про те, як російська частина Міжнародної космічної станції нібито незабаром відділиться, залишивши американських астронавтів на орбіті.

Астронавт NASA Скотт Келлі, який раніше був рекордсменом за тривалістю перебування на орбіті, в інтерв’ю Washington Post назвав російське знущальне відео «немислимим порушенням довіри, яка склалася між двома країнами в космосі». Нагадаємо, що на початку березня Келлі відмовився від російської медалі «За заслуги в освоєнні космосу», яку йому вручив Дмитро Медведєв 2011 року.

Провокаційний кліп навіть спричинив гостру ворожнечу у Twitter між Келлі, астронавтом NASA Гарретом Рейзманом та Рогозіним. У відповідь на різні погрози Рогозіна відмовитись від ролі росії на МКС, залишити Ванде Хая на орбіті та навіть розбити МКС у США, Келлі та Рейзман обсипали образами главу «роскосмосу», який зрештою заблокував їх. Попри весь цей космічний тролінг, «роскосмос» запевнив своїх міжнародних партнерів, що Марка Томаса повернуть назад на Землю на борту російського корабля «Союз МС-19». Що успішно відбулося 30 березня.

Санкційний удар по росії та «роскосмосу»

«Роскосмос» зазнав безпрецедентної ізоляції від своїх міжнародних партнерів після широкомасштабного вторгнення росії в Україну. Британська державна компанія супутникового інтернету OneWeb раніше покладалася на рф, як партнера із запуску своїх супутників у космос. Після початку війни OneWeb розірвала співпрацю з російським космічним агентством та уклала контракт із компанією SpaceX. Причому розрив відносин спровокував ультиматум «роскосмосу» з вимогою до британської компанії не підтримувати військові операції своїми супутниками.

Російсько-європейська місія на Марс ExoMars мала стартувати 2022 року, але через вторгнення в Україну її припинили. Кілька німецько-російських космічних проєктів були зупинені, зокрема рентгенівський прилад нового покоління під назвою eROSITA, який був запущений 2019 року. У свою чергу росія припинила постачання до Сполучених Штатів свого ракетного двигуна РД-180, який, як очікується, не матиме великого впливу на американські космічні операції.

Російські космонавти, ймовірно, також не схвалюють вторгнення своєї країни до України. Олег Артем’єв, Денис Матвєєв та Сергій Корсаков прибули на МКС два тижні тому, одягнені у скафандри жовто-блакитних кольорів. Це породило чутки про підтримку екіпажем України. Проте космонавти не підтвердили цього припущення.

Нагадаємо, що раніше США оголосили про майбутні санкції проти російської космічної програми.

За матеріалами Vice

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine