Американці випробували прототип сонячної електростанції у космосі та розгорнули першу фармацевтичну фабрику на орбіті: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин. У США видався врожайний тиждень на інновації: NASA та Boeing здійснили прорив у екологічно чистій авіації, американські військові запланували випробування невеликого гіперзвукового безпілотника, а ми розповідаємо про те, що втратила наука разом із легендарним радіотелескопом Аресібо.

«Винахід — це поєднання мізків і матеріалу. Чим більше мізків ви використовуєте, тим менше матеріалу вам потрібно».

Чарльз Ф. Кеттерінг

Перша в історії космічна фармацевтична фабрика вийшла на орбіту

Каліфорнійський стартап Varda Space повідомив про успішне розгортання супутника W-Series 1. Він являє собою першу космічну фармацевтичну фабрику, яка займеться виготовленням ліків в умовах мікрогравітації. Остання опція становить особливий інтерес. За словами фахівців, у невагомості в розчині немає конвекційних потоків, оскільки відсутній «верх», до якого могла би підійматися нагріта речовина. У результаті частинки в рідині не утворюють грудок і не спливають на поверхню або не опускаються на дно, як це відбувається на Землі. Це дає можливість виробництва ліків у кристалічній формі з надзвичайною якістю, що може збільшити їхню ефективність, доступність і термін придатності, а також дозволить створити нові препарати.

З огляду на вартість сучасних ліків, успішне орбітальне виробництво може принести досить непогані гроші. Як один із прикладів у Varda Space наводять препарат для лікування лейкемії Blincyto, ціна якого становить 114,3 млрд доларів США за кілограм. Інший приклад — мРНК в основі вакцини Pfizer проти COVID-19. Два галони цього препарату дорівнюють усім дозам, які компанія Pfizer виготовила на сьогодні. Вони принесли їй понад 75 млрд доларів. Якщо уявити їх складеними у стопки стодоларових банкнот, вони би подолали 82% шляху до межі космосу (якщо вважати, що вона розташована на висоті 100 км).

NASA та Boeing представили літак X-66A: прорив в екологічно чистій авіації

Новітній експериментальний літак X-plane від NASA нарешті отримав позначення. Військово-повітряні сили США назвали наступну модель X-66A. Вона була розроблена у співпраці з компанією Boeing у межах проєкту NASA під назвою Sustainable Flight Demonstrator і стала першим літаком експериментальній серії X-plane, створеній з метою повністю позбутися викидів парникових газів. У пресрелізі NASA зазначено, що X-66A може стати основою для нового покоління екологічно чистих одномоторних літаків, які використовуються у пасажирській авіації. Зараз саме вона відповідає за половину викидів парникових газів по всьому світу. Тому екологічна версія X-66A може суттєво вплинути на зменшення шкідливих викидів.

Робот-трансформер Mori3 допоможе астронавтам колонізувати Марс

Науково-дослідна команда Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) у Швейцарії активно працює над створенням робота, що зможе допомагати астронавтам під час міжпланетних місій, зокрема на Марсі. Новаторський робот-трансформер під назвою Mori3 вміє змінювати свою форму, розмір і функціональність, перетворюючись із пласких 2D-трикутників на будь-який тривимірний об’єкт. За словами розробників, він чудово підходить для космічних місій, оскільки його можна налаштувати на різні форми відповідно до потрібного завдання. Хоча на початку команда планує використовувати його для зовнішніх ремонтних робіт і забезпечення зв’язку, існує можливість адаптувати його під нові завдання, що виникатимуть у процесі місій. Важливо також, що робот може зберігатись у горизонтальному положенні. Це дозволяє економити простір під час тривалої місії з екіпажем.

ESA перевірило 7 із 10 наукових інструментів місії JUICE

Фахівці ESA успішно перевірили працездатність 7 із 10 наукових інструментів космічного апарата JUICE. Про це повідомила група супроводу місії у відповідь на запит редакції The Universe Space Tech.

JUICE був запущений 14 квітня 2023 року. Метою його місії мають стати Європа, Ганімед і Каллісто — три найбільші крижані супутники Юпітера, під поверхнями яких ховаються величезні океани. Апарат має вивчити ці світи, що дасть змогу вченим провести базову оцінку їхньої потенційної життєпридатності.

Вчені вперше передали на Землю енергію з космосу

Команда дослідників із Каліфорнійського технологічного інституту повідомила про успішне випробування прототипу космічної сонячної електростанції. Він передав енергію з космосу на Землю бездротовим способом. Експеримент був проведений із використанням супутника-демонстратора SSPD-1. 50-кілограмовий апарат запустили в січні 2023 року. Після виходу на орбіту він розгорнув експериментальні фотогальванічні панелі, призначені для збору сонячної енергії.

Передавання зібраної енергії здійснювалося за допомогою пристрою MAPLE (Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment), що перетворює її на мікрохвильове випромінювання. Далі воно за допомогою фазованої антени передається на приймач, розташований на Землі, де воно перетворюється на електричний струм.

Фото тижня

Неправильна галактика NGC 7292 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, C. Kilpatrick

Група супроводу місії Hubble опублікувала новий знімок, зроблений космічним телескопом. На ньому зображена галактика NGC 7292, розташована на відстані близько 44 млн світлових років від Чумацького Шляху в напрямку сузір’я Пегаса. Знімок демонструє, що вона має «пошарпаний» вигляд. У ній не проглядається характерна спіральна структура, тому ця галактика класифікується як неправильна. Водночас цікаво зазначити, що її ядро витягнуте у виразну смугу. Наявність подібної структури в центрі є характерною особливістю багатьох спіральних зоряних систем.

Цікава цифра: понад 8600 км/год

Гіперзвуковий безпілотник
Гіперзвуковий безпілотник в уяві художника. Джерело: U.S. Air Force

Наступного літа у США планують провести тестовий політ апарата Dart AE. Це буде невеликий гіперзвуковий безпілотник, що розженеться до швидкості, у сім разів вищої за швидкість звуку. Його довжина становитиме лише 9 м, а маса — 300 кг. Бортовий реактивний двигун зможе розганяти цей безпілотник до швидкості понад 8600 км/год.

Що почитати у вихідні

На початку червня американські астрономи опублікували план будівництва радіотелескопа наступного покоління, який зможе хоча б частково замінити легендарну обсерваторію Аресібо, що зруйнувалася 1 грудня 2020 року. В нашій статті розповімо про основні відкриття, зроблені цією обсерваторією, та про те, чому вона посідала особливе місце у сучасній науці.

Читайте у попередньому дайджесті: Астрономи знайшли спосіб урятувати обсерваторію Аресібо, а марсохід Curiosity встановив новий рекорд: дайджест новин.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна