Перша в історії космічна фармацевтична фабрика вийшла на орбіту

Каліфорнійський стартап Varda Space повідомив про успішне розгортання супутника W-Series 1. Він являє собою першу космічну фармацевтичну фабрику, яка займеться виготовленням ліків в умовах мікрогравітації.

Виробництво ліків у невагомості

Varda Space була заснована 2020 року з метою створення орбітального виробництва компонентів і матеріалів, які важко створити на поверхні Землі. Серед них деякі різновиди комп’ютерних чипів, нові сорти оптоволокна, а також фармацевтичні препарати.

Орбітальна фабрика Varda Space (концепт). Джерело: Varda Space

Остання опція становить особливий інтерес. За словами фахівців, в умовах невагомості в розчині відсутні конвекційні потоки, оскільки відсутній «верх», до якого могло б підійматися тепло. У результаті частинки в рідині не утворюють грудок і не підіймаються на поверхню або не опускаються на дно, як це відбувається на Землі. Це дає можливість виробництва ліків у кристалічній формі з надзвичайною точністю, що може поліпшити їхню ефективність, доступність і термін придатності, а також створити нові препарати.

З огляду на те, скільки коштують сучасні ліки, успішне орбітальне виробництво може принести досить непогані гроші. Як один із прикладів у Varda Space наводять препарат для лікування лейкемії Blincyto, чия ціна становить 114,3 млрд доларів США за кілограм. Або мРНК в основі вакцини Pfizer проти COVID-19. Два галони цього препарату дорівнюють усім дозам, які компанія Pfizer виготовила на сьогодні. Вони принесли їй понад 75 млрд доларів. Бувши складеними в стопки стодоларових банкнот, вони б подолали 82% шляху до космосу (якщо рахувати його від позначки в 100 км).

Орбітальна фабрика

Перша орбітальна фабрика Varda Space була запущена 12 червня ракетою Falcon 9. Сам космічний апарат був виготовлений компанією Rocket Lab. Супутник успішно відокремився від носія, розгорнув сонячні батареї і вже вийшов на зв’язок із Землею.

Після завершення всіх необхідних перевірок, W-Series 1 розпочне виробництво ліків проти ВІЛ. Кристали активної речовини будуть випробувані в різних експериментах, щоб перевірити, як їхні властивості та структура змінюються в космосі. Після завершення експерименту апарат увімкне гальмівний двигун, і капсула з отриманими матеріалами повернеться на Землю.

Орбітальна фабрика Varda Space (концепт). Джерело: Varda Space

Варто зазначити, що загалом Varda Space замовила у Rocket Lab чотири супутники. Під час наступних місій компанія випробує виробництво на орбіті також й інших перспективних продуктів.

За матеріалами https://newatlas.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine