Робот-трансформер Mori3 допоможе астронавтам колонізувати Марс

Науково-дослідна команда Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) у Швейцарії активно працює над створенням робота, який зможе допомагати астронавтам під час міжпланетних місій, зокрема на Марсі. Новаторський робот-трансформер під назвою Mori3 вміє змінювати свою форму, розмір і функціональність, перетворюючись із пласких 2D-трикутників на будь-який тривимірний об’єкт.

«Наша мета з Mori3 полягає у створенні модульного робота, прямо як оригамі, який може бути зібраний і розібраний залежно від потреб навколишнього середовища та поставлених завдань», — розповідає Джеймі Пайк, директор Лабораторії робототехніки та співавтор нещодавно опублікованої наукової статті, в якій детально описано цей проєкт.

Трикутна модульна конструкція Mori3 дозволяє йому легко з’єднуватися із своїми компаньйонами
Трикутна модульна конструкція Mori3 дозволяє йому легко з’єднуватися зі своїми компаньйонами. Фото: EPFL RRL

За словами Пайка, Mori3 чудово підходить для космічних місій, оскільки його можна налаштувати на різні форми відповідно до потрібного завдання. Хоча на початку команда планує використовувати його для зовнішніх ремонтних робіт і забезпечення зв’язку, його можна адаптувати під нові завдання, що виникатимуть у процесі місій. Важливо також, що робот може бути збережений у горизонтальному положенні, що дозволяє економити простір під час тривалої місії з екіпажем.

Переосмислення робототехніки

Mori3 складається з трикутних модулів, які з’єднуються між собою, утворюючи багатокутники різних розмірів та конфігурацій. Пайк визнає, що універсальний робот, такий як Mori3, може бути менш ефективним, ніж спеціалізовані роботи у певних сферах, проте його найбільшою перевагою є універсальність.

«Ми продемонстрували, що полігональна сітка є життєздатною стратегією в галузі робототехніки», — каже Крістоф Бельке, один із членів команди. Втім, він додає, що для досягнення таких результатів їм довелося переосмислити підходи до робототехніки.

Невелика користь

Багато наявних космічних роботів є обмеженими у своїх можливостях і не досить зручними у використанні. Наприклад, робот CIMON, який перебуває на космічній станції, був, по суті, рухомим дисплеєм, що надавав астронавтам інформацію для виконання різних завдань, тоді як роботи Astrobee виконують рутинні завдання, пов’язані з навігацією, контролем екіпажу та управлінням логістикою. Також варто згадати про робота-антропоморфа Robonaut, який був першим представником свого роду в космосі, проте йому ще далеко до того, щоб бути справді корисним.

У NASA запланована перша пілотована місія на Марс наприкінці 2030-х років, і, ймовірно, разом з екіпажем відправляться кілька роботів, серед яких може бути й удосконалена версія Mori3.

Раніше ми повідомляли про те, чому людство досі не підкорило Марс.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine