NASA та Boeing представили літак X-66A: прорив в екологічно чистій авіації

Новітній експериментальний літак X-plane від NASA нарешті отримав назву. Військово-повітряні сили США назвали наступну модель X-66A. Він був розроблений у співпраці з компанією Boeing у межах проєкту NASA під назвою Sustainable Flight Demonstrator. X-66A став першим літаком у експериментальній серії X-plane, створений таким чином, щоб повністю позбутися викидів парникових газів, як це визначено у Плані дій щодо клімату в авіації Білого дому США від 2021 року.

Проект дизайну літака X-66A
Проєкт дизайну літака X-66A. Зображення: NASA

У пресрелізі NASA зазначено, що X-66A може послужити основою для нового покоління екологічно чистих одномоторних літаків, які використовуються у пасажирській авіації. Зараз цей тип літаків відповідає за половину викидів парникових газів по всьому світу. Тому екологічна версія X-66A може суттєво вплинути на зменшення викидів парникових газів.

«X-66A базується на наших провідних досягненнях у галузі авіації та клімату. X-66A допоможе сформувати майбутнє авіації, нову еру, де літаки будуть екологічно безпечними, чистими та тихими, а також відкриють нові можливості для громадськості та промисловості», — заявив адміністратор NASA Білл Нельсон.

Аерокосмічна адміністрація уклала угоду про фінансування космічних досліджень з компанією Boeing щодо Sustainable Flight Demonstrator. Згідно з цією угодою, NASA інвестуватиме 425 млн доларів США впродовж семи років. Своєю чергою Boeing та його партнери внесуть у проєкт близько 725 млн доларів. Разом з Boeing NASA побудує та запустить повномасштабну демонстраційну модель X-66A з довгими тонкими крилами та діагональними стійками, відомими як Transonic Truss-Braced Wing.

X-66A
X-66A це літак X, спеціально розроблений для того, щоб досягти мети нульових викидів парникових газів до 2050 року. Для створення X-66A компанія Boeing спільно з NASA модифікує літак MD-90, вкоротивши фюзеляж, замінивши крила та двигуни. Отриманий у результаті літак-демонстратор матиме довгі тонкі крила зі встановленими під ними двигунами та набором аеродинамічних ферм для підтримки. Конструкція, яку компанія Boeing представила для проєкту NASA Sustainable Flight Demonstrator, відома під назвою Transonic Truss-Braced Wing («Крило на трансзвукових фермах»). Фото: NASA

Статус X-plane надається програмам розвитку ВПС США, таким як X-66A, що спрямовані на створення революційних експериментальних конфігурацій літаків. Зазвичай проєкти X-palne використовуються для випробування нових конструкцій та технологій, які можуть бути застосовані в інших літаках, які призначені для серійного виробництва.

Конфігурація крил Transonic Truss-Braced Wing експериментального літака X-66A у поєднанні з поліпшеними двигунами та матеріалами може зменшити споживання палива на 30% та знизити викиди порівняно із сучасними найефективнішими літаками свого класу.

X-66A — останній у довгому ряду X-palne, створених NASA з 1940-х років, і є нащадком програми експериментальних літаків, розроблених у співпраці з Національним консультативним комітетом з аеронавтики (NACA), який пізніше перетворився на космічну агенцію. За рахунок своєї акцентуації на зменшення викидів X-66A може стати одним із найважливіших літаків, які відкривають двері у майбутнє авіації.

«Для досягнення нашої мети — нульових викидів в авіації до 2050 року — нам потрібні концепції літаків-трансформерів, подібних до X-66A», — зазначив заступник адміністратора Управління дослідницьких польотів NASA Боб Пірс.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA розробляє тихий реактивний надзвуковий літак проєкту X-59.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine