Тихий надзвук: NASA готується до випробувань літака X-59 над США

X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST) — це експериментальний літак NASA. Завдяки йому аерокосмічна адміністрація стала на крок ближче до створення безшумних надзвукових комерційних літаків. Незабаром це стане дійсністю. NASA давно розробляє нові конструкції та технології, необхідні для обмеження шуму, що створюються надзвуковими літальними апаратами. Досягнення «тихого надзвуку» дозволить їм літати над населеними пунктами й не створювати їм дискомфорту. Очікується, що X-59, котрий розробляється Lockheed Martin, незабаром уперше підніметься у небо.

X-59 Quiet SuperSonic Technology
X-59 Quiet SuperSonic Technology

NASA оголосила, що наземні випробування завершаться в першій половині 2022 року. Після чого буде призначено дату першого польоту. 2023-го мають відбутися перевірочні польоти, а перший політ на надзвуку відбудеться 2024 року. Очікується, що шум, який створюється X-59 біля землі, складе близько 60 дБ, що на кілька порядків тихіше, ніж у надзвукових сучасних літаків. Це досягається за рахунок використання довгого вузького планера, щоб запобігти злиттю ударних хвиль.

Польоти на «тихому надзвуку», але не скоро

Випробувальні польоти повинні продовжуватися впродовж наступних трьох років, а результати громадських польотів будуть передані Міжнародній організації цивільної авіації та Федеральному авіаційному управлінню у 2027 році. Маючи цю інформацію, регулюючі органи зможуть вирішити, чи варто вносити зміни, що забороняють надзвуковий політ над землею. Рішення можна було б очікувати у 2028 році.

На поточному етапі було проведено успішне випробування в аеродинамічній трубі з використанням дрібномасштабної моделі надзвукового літака X-59 QueSST у дослідному центрі Глені. Це сталося у грудні 2021 року.

Тестування моделі X-59 у аеродинамічній трубі
Тестування моделі X-59 в аеродинамічній трубі. Джерело: NASA

Надзвукова подорож — політ зі швидкістю, що перевищує швидкість звуку. Тобто, вище 1234,8 км/год або 1 Маха. Після виведення з експлуатації «Конкордів» майже 20 років тому і правил, що забороняють надзвукові польоти над населеними пунктами, цей тип літальних апаратів може повернутися на комерційний ринок.

За матеріалами NASA.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про гіперзвукові ракети, якими росія атакує Україну.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine